Φενερμπαχτσέ: Νίκησε την Μπάνβιτ και παρέμεινε στην κορυφή

2017-04-09T16:11:24+00:00 2017-04-09T16:11:39+00:00.

Stelios Toromanidis

09/Apr/17 16:11

Η Φενερμπαχτσέ πέρασε από την έδρα της υπολογίσιμης Μπάνβιτ χωρίς να… αγχωθεί ιδιαίτερα και παρέμεινε στην κορυφή της BSL σχεδόν μια εβδομάδα πριν τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας και τις “κόντρες” με τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήρε την νίκη με το τελικό 86-75, όντας από την αρχή η κυρίαρος του παιχνιδιού. Μάλιστα βρέθηκε μπροστά ακόμα και με +20 (46-26) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Αν και οι γηπεδούχοι με ένα καλό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο μείωσαν στους 5 πόντους (55-60), εντούτοις η Φενέρ δεν αγχώθηκε, και με μια αντεπίθεση προς το τέλος, κλείδωσε το 23ο ροζ φύλλο αγώνα 25 αγώνες.

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές ήταν ο Μπόγκταν Μπογντάσνοβιτς με 18 πόντους και 9 ασσίστ, την ώρα που ο Έκπε Ούντο πρόσθεσε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Από πλευράς Μπάνβιτ, η οποία έπεσε στο 17-8 και περιμένει να δει τι θα κάνει η Νταρουσάφακα (17-7) για το αν θα παραμείνει στην 4η θέση καλύτερος παίκτης ήταν ο Ορελίκ Τζεντιμινάς με 29 πόντους και 4 ριμπάουντ.