Σοκ για την Μπεσίκτας

2017-10-14T14:11:45+00:00 2017-10-14T14:18:05+00:00.

Giannis Askounis

14/Oct/17 14:11

Εντός έδρας ήττα με 94-91 στην παράταση (79-79 κ.α.) γνώρισε η Μπεσίκτας από τη Γεσιλγκιρεσούν σε ματς της 2ης αγωνιστικής της BSL.

Το συγκρότημα του Ουφούκ Σαρίτσα, που είναι ανάμεσα στους αντιπάλους του Άρη στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, προηγήθηκε με διαφορά 11 πόντων στην τρίτη περίοδο και έφθασε στο +10 κατά τη διάρκεια της τέταρτης, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη. Το απόλυτο φαβορί της αναμέτρησης δέχθηκε σερί 11-0 και έμεινε πίσω στο σκορ στο τελευταίο 10άλεπτο, ενώ πίσω στο σκορ ήταν και στο μεγαλύτερο μέρος της παράτασης.

Πρωταγωνιστής της έκπληξης ήταν ο Ρα’Σάντ Τζέιμς χάρη σε 27 πόντους, ενώ ο Κένεθ Μπόιντον ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ για τους φιλοξενούμενους. Ο Αουγκούστο Λίμα, ο οποίος παίζει στην Τουρκία ως δανεικός από τη Ρεάλ Μαδρίτης, συνδύασε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ, αλλά δεν αποδείχθηκε αρκετός για την Μπεσίκτας.

Δείτε ΕΔΩ τη βαθμολογία του τουρκικού πρωταθλήματος.