Νίκη για Εφές με “όργια” ΜακΚόλουμ κόντρα σε Φενέρ και Σλούκα! (photo)

2017-10-15T18:14:35+00:00 2017-10-15T18:14:36+00:00.

15/Oct/17 18:14

Μία σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Αναντολού Εφές στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του τούρκικου Πρωταθλήματος κόντρα στην Φενέρμπαχτσε του Κώστα Σλούκα με 84-80, χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Έρικ ΜακΚόλουμ!

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν ισορροπημένο, όμως η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (45-40), χάρη στην καλύτερη επιθετική της λειτουργία.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους με την Φενέρ να μην μπορεί να ακολουθήσει και αύξησαν το προβάδισμα τους σε 67-56. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς “έσφιξαν” την άμυνα τους, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με Βέσελι και Ουαναμέικερ και μπήκαν στην διεκδίκηση της νίκης. Στο φινάλε όμως η Εφές βρήκε τις λύσεις και διέθετε το “καθαρό” μυαλό για να πάρει το ματς.

Να πούμε ότι η Πρωταθλήτρια Τουρκίας ηττήθηκε μετά από 30 ματς κανονικής περιόδου όπου και ήταν αήττητη από τις 14/12 του 2016.

Κορυφαίος των νικητών φυσικά ήταν ο ΜακΚόλουμ με 29 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ από κοντά ήταν ο Λέντο με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την Φενέρ ξεχώρισε ο Ουαναμέικερ με 20 πόντους και ο Βέσελι με 13 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Σλούκας είχε 9 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 45-40, 67-56, 84-80