Εύκολο απόγευμα για την Φενέρ και χωρίς τους Σλούκα-Βέσελι

2017-12-10T19:14:07+00:00 2017-12-10T19:17:21+00:00.

10/Dec/17 19:14

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Φενέρμπαχτσε απέναντι στην Γιεσιλγκιρεσούν, την οποία και κέρδισε με 85-72, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας. Πρώτος σκόρερ ο Μέλι.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν είχαν όρεξη για καμία έκπληξη και δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στην φιλοξενούμενη ομάδα, να πιστέψουν ότι μπορούν να ”χτυπήσουν” το ματς.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό, οι πρωταθλητές Τουρκίας πήραν το προβάδισμα και δεν ξανακοίταξαν πίσω. Το τελικό αποτελέσμα είναι μάλλον κολακευτικό για την Γιεσιλγκιρεσούν, η οποία στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκε την λογική χαλάρωση των γηπεδούχων και έριξαν αισθητά την διαφορά, αλλά μέχρι εκεί.

Ο Νικολό Μέλι ήταν ο πρώτος σκόρες για τους νικητές, μετρώντας 16 πόντους με 2/4 δίποντα,, 3/3 τρίποντα και 3/4 βολές. Άξιος συμπαραστάτης του Ιταλού και ο Μάρκο Γκούντουριτς με 12 πόντους και 100% ευστοχία από τα 6,75 (2/2). Ο Κώστας Σλούκας δεν αγωνίστηκε, όπως και ο Γιαν Βέσελι.

Μετά το πέρας του αγώνα, η Φενέρ μετράει 8 νίκες και δύο ήττες, παραμένοντας στο κυνήγι της αήττητης φέτος Τόφας, ενώ οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 4-6.

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία της λίγκας και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.