Τουρκία: Τρίτη σερί ήττα για Γαλατά, συνήλθε η Τόφας και επέστρεψε στην πρώτη θέση

2017-12-30T19:57:42+00:00 2017-12-30T20:02:35+00:00.

Giannis Askounis

30/Dec/17 19:57

Η Γαλατάσαραϊ έχασε με 74-67 στην έδρα της Ιστανμπούλ BB σε αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της Super Ligi και έπεσε στο 5-8 όσον αφορά την πορεία της στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Του Γιάννη Ασκούνη/ info@eurohoops.net

Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Ιβάν Μπούβα, ο οποίος ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 27 πόντους (9/14 δ., 1/1 τρ., 6/7 β.) και 14 ριμπάουντ. Αξίζει να σημειωθεί πως η Γαλατά ανέτρεψε παθητικό ένδεκα πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά υποχώρησε ξανά στα κρίσιμα λεπτά του ματς και ηττήθηκε σε τρίτο σερί παιχνίδι του τουρκικού πρωταθλήματος.

Με τη Φενέρμπαχτσε να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, η Τόφας έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία χάρη στη νίκη με 92-88 σε βάρος της Μπουγιουκτσεκμέτσε. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν διαφορά 13 πόντων, ώστε να αποφύγουν τρίτη συνεχόμενη ήττα στη Super Ligi.

Νωρίτερα, η Εσκισεχίρ ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της βαθμολογίας, περνώντας με 81-68 από την έδρα της Ουσάκ Σπορτίφ. Στο άλλο ματς του Σαββάτου (30/12), η Σακάρια κατέβαλε την Καρσίγιακα με 90-78 έχοντας κορυφαίο τον Μουσταφά Φολ, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους.