Τουρκία: Άνετα η Φενέρ με τον Σλούκα ακόμα να… μοιράζει ασίστ! (photos)

2018-01-13T20:02:31+00:00 2018-01-13T20:16:09+00:00.

13/Jan/18 20:02

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος Τουρκίας, η κάτοχος του τίτλου Φενερμπαχτσέ περνώντας από την έδρα της Μπουγιουκσεχίρ με 83-70 και τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί μία εξαιρετική εμφάνιση, κυρίως στην δημιουργία!

Από το πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, έδειξαν ότι βρίσκονταν σε καλό επιθετικό βράδυ και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 9 πόντους διαφορά (45-36), παρά την μέτρια αμυντική τους παρουσία.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Φενερμπαχτσέ να διατηρεί μία διαφορά “ασφαλείας” και τους γηπεδούχους να προσπαθούν ανεπιτυχώς να μειώσουν πολύ στο σκορ. Τελικά τα “καναρίνια” πήραν το διπλό με …

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Τόμπσον που έφτασε κοντά στο double double με 9 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Μαχμούτογλου με 11 πόντους (3/6τριπ.) και 2 κλεψίματα και ο Μέλι με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός και πάλι και “άγγιξε” το double double με 8 πόντους και 10 ασίστ σε 21 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 36-45, 51-61, 70-83

Δείτε την βαθμολογία του πρωταθλήματος Τουρκίας!

Στα άλλα παιχνίδια, νωρίτερα η Τόφας συνέτριψε με 92-52 την Γεσιλγκιρεσούν, ενώ η Μπεσίκτας, εκ των αντιπάλων του Άρη στο Basketball Champions League, κέρδισε με 78-65 την Μπουγιουκτσεκμετσέ.

Από την πλευρά της, η Μπάνβιτ μετά τη νίκη επί της ΑΕΚ για τη 10η αγωνιστική της φάσης των ομίλων της ίδιας διοργάνωσης, επικράτησε πολύ άνετα με 84-65 της Καρσίγιακα.