Εφές: Tο δίδυμο Στίματς-Μότουμ έδωσε τη νίκη επί της Καρσίγιακα

2018-01-28T19:14:49+00:00 2018-01-28T19:18:18+00:00.

28/Jan/18 19:14

Σημαντική νίκη, που την φέρνει αρκετά ψηλά στην βαθμολογία πήρε η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε της Καρσίγιακα με 89-77.

Aν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, η Εφές δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήρε τη νίκη επί της Καρσίγιακα. Το τελικό 89-77 ανέβασε την Εφές στο 11-5, ενώ οι ηττημένοι έχουν ρεκόρ 5-11.

Οι δύο πρώτες περίοδοι ήταν ένα ”κλειστό” ματς. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν την ομάδα του Αταμάν να ξεφύγει και μετά τα 20 πρώτα λεπτά, το σκορ είχε διαμορφωθεί σε 42-39.

Μετά την ανάπαυλα, εμφανίστηκαν… άλλες ομάδες ή καλύτερα το φαβορί της αναμέτρησης επωμίστηκε τον ρόλο του. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν επιθετική και αμυντική ραψωδία και το επί μέρους 25-10, έδωσε ουσιαστικά τη νίκη στην Εφές.

Φοβερός και τρομερός ο Βλάντιμιρ Στίματς. Ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές είχε 19 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα! Από κοντά και ο Μπροκ Μότουμ με επίσης 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο!

Νωρίτερα, η Φενέρ ηττήθηκε στην έδρα της Μπάνβιτ με τρομέρο καλάθι του Τέιλορ σχεδόν στο φινάλε!

Δείτε ΕΔΩ την βαθμολογία του πρωταθλήματος Τουρκίας και ΕΔΩ τα αποτελέσματα.