Μπάνβιτ: “Άλωσε” την έδρα της Νταρουσάφακα στην παράταση! (photo)

2018-04-22T16:24:31+00:00 2018-04-22T16:28:59+00:00.

22/Apr/18 16:24

Ένα σπουδαίο διπλό στην παράταση πήρε η Μπάνβιτ με 88-85, απέναντι στην κάτοχο του EuroCup, Νταρουσάφακα!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ήταν εξαιρετική ειδικά στην επίθεση και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με προβάδισμα 9 πόντων (45-36).

Το δεύτερο μέρος ήταν “θρίλερ”, με την Μπάνβιτ να επιστρέφει και να μειώνει σε 64-62. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όλα “κρέμονταν από μία κλωστή” για τον νικητή, με τι δύο ομάδες να θέλουν πολύ την νίκη. Τελικά οδηγήθηκαν στην παράταση με 79-79, αφού Ουίλμπεκιν και Ράουτινς αστόχησαν.

Δείτε την βαθμολογία του Πρωταθλήματος Τουρκίας εδώ!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και πήραν προβάδισμα 3 πόντων 1 λεπτό πριν το τέλος με 88-85, με τον Ουίλμπεκιν και τους συμπαίκτες του να αστοχούν σε 3 τρίποντα στο φινάλε, αποτυγχάνοντας να στείλουν τον αγώνα σε δεύτερη παράταση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν, ο Ράουτινς με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Καλιάρο που έκανε double double με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, ξεχώρισε φυσικά ο Ουίλμπεκιν με 28 πόντους και 8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 45-36, 64-62, 79-79, 85-88

Photo Credit: Banvit twitter