Φενέρ: Διέλυσε την Μπεσίκτας

2018-05-05T13:57:53+00:00 2018-05-05T13:59:40+00:00.

05/May/18 13:57

Η Φενέρ δείχνει έτοιμη για το φάιναλ φορ διατηρώντας τη φόρμα της, καθώς διέλυσε με 83-60 την τέταρτη Μπεσίκτας στο τοπικό ντέρμπι της Κωνσταντινούπολης.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς διατήρησε τη διαφορά της από τους διώκτες της έχοντας ρεκόρ 25-3, παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο μετά το κάπως πιο “μουδιασμένο” πρώτο (34-29). Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με ένα επί μέρους σκορ 14-3, η διαφορά πήγε στο 67-47 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος.

Ο Μπόμπι Ντίξον με 18 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των πρωταθλητών Ευρώπης και Τουρκίας, ο Σινάν Γκιουλέρ πρόσθεσε 14 και ο Τζέισον Τόμπσον είχε 11 με οκτώ ριμπάουντ στο ενεργητικό του.

Ο Κώστας Σλούκας έπαιξε σχεδόν 16 λεπτά και τέλειωσε το ματς με εννιά πόντους (3/9 σουτ, 2/2 βολές) και μία ασίστ.

Ο Τζος Άνταμς με 20 πόντους και ο Κάιλ Ουίμς με 14 ήταν οι μοναδικοί πραγματικά διακριθέντες παίκτης της Μπεσίκτας που πλέον έχει ρεκόρ 18-10 παραμένοντας για την ώρα στην τέταρτη θέση.