Εφές: Με “σούπερ” δίδυμο, έκανε το 1-0 επί της Νταρουσάφακα!

2018-05-22T18:57:33+00:00 2018-05-22T18:59:12+00:00.

22/May/18 18:57

Στον πρώτο προημιτελικό της σειράς, η Αναντολού Εφές κέρδισε την Νταρουσάφακα με 78-69 και πήρε το προβάδισμα.

Η τρίτη της κανονικής διάρκειας Εφές ”έπεσε” πάνω στην έκτη Νταρουσάφακα, στον πιο ενδιαφέρον ζευγάρι των τουρκικών playoffs. Στο πρώτο μεταξύ τους ματς, η Εφές εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και έκανε το 1-0!

Το τελικό 78-69 ήρθε δύσκολα για τους γηπεδούχους, που είχαν τα ηνία του σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, είδαν όμως την κάτοχο του EuroCup να κάνει την αντεπίθεσή της στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε, η Νταρουσάφακα μείωσε στους 2 (70-68), όμως η Εφές ξέφυγε, με τον Κρούνοσλαβ Σιμόν να ευστοχεί σε 2 τρίποντα και να βάζει τέλος στην αντίδραση του αντιπάλου.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σόνι Ουίμς με 25 πόντους και 5 ασίστ, την ώρα που ο Μπράιαν Ντάνστον ήταν κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση με 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 μπλοκς! Εξαιρετικός, ειδικά στο φινάλε, ο Σιμόν με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ!

Για τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Τζαζουάν Τζόνσον με 24 πόντους, με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να ακολουθεί με 15.

Tα δεκάλεπτα: 19-15, 40-31, 57-53, 78-69.

Επόμενο ματς των δύο ομάδων στην έδρα της ”Νταρού” την ερχόμενη Πέμπτη (24/5, 20:45).

Photo credits: Anadolu Efes Twitter account