Ο Ουίμς κέρδισε τον… Ουίλμπεκιν, η Εφές στα ημιτελικά!

2018-05-24T21:35:12+00:00 2018-05-24T22:41:25+00:00.

24/May/18 21:35

Σε ένα τρομερό ματς, η Εφές ”περασε” από την έδρα της Νταρουσάφακα, έκανε το 2-0 στην σειρά και πανηγυρίζει την πρόκριση στα ημιτελικά της Τουρκίας! Απίστευτα πράγματα από Ουίμς-Ουίλμπεκιν!

Η κάτοχος του Γιούροκαπ δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1 και αποχαιρετά άδοξα το φετινό πρωτάθλημα Τουρκίας! Η Αναντολού Εφές ήταν καλύτερη στα κρίσιμα και με το τελικό 79-78, πήρε τη νίκη-πρόκριση!

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Εφές, η οποία χάρη στο πολύ καλό της πρώτο δεκάλεπτο, ”έκλεισε” το ημίχρονο στο +10 (32-42). Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ όμως αντέδρασε στην συνέχεια και κατάφερε να περάσει μπροστά, με λιγότερο από 2 λεπτά να απομένουν.

Το 76-73 έγινε 76-77 με 4 προσωπικούς πόντους του Σόνι Ουίμς, o Σκότι Ουίλμπεκιν ”απάντησε” με 2/2 βολές, όμως ο Αμερικανός της Εφές έκανε ό,τι χρειαζόταν και με δικό του καλάθι έγινε το 78-79 στο -17”! Αυτό το καλάθι ήταν και το καθοριστικό, με τον Ουίλμπεκιν να χάνει το τρίποντο της νίκης και έτσι να μένει εκτός συνέχειας!

Ο Ουίμς φυσικά ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, έχοντας 24 πόντους και 4 ριμπάουντ, όμως πάνω από όλα ήταν αυτός που ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του! Συγκλονιστικός ο Μπράιαν Ντάντστον, που έπαιξε για 38 λεπτά και πέτυχε 14 πόντους με 10 ριμπάουντ!

Για τους ηττημένους, ο Ουίλμπεκιν έκανε τα πάντα, όμως οι 29 πόντοι του, τα 5 ριμπάουντ και οι 4 ασίστ του, δεν έφτασαν. Νταμπλ νταμπλ από τον επίσης πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Μάικλ Έρικ (21 πόντοι-10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 32-42, 55-62, 78-79.

Επόμενος αντίπαλος για την Εφές η Τόφας, που έκανε επίσης το 2-0 επί της Εσκισεχίρ και πήρε το εισιτήριο για τους ”4”.

Photo credits: Anadolu Efes Twitter account