Φενέρ: Προκρίθηκε με… “σκούπα” στους τελικούς! (photos)

2018-06-01T21:31:28+00:00 2018-06-01T21:43:40+00:00.

01/Jun/18 21:31

Η Φενερμπαχτσέ κέρδισε εκτός έδρας την Μπάνβιτ με 84-73 και προκρίθηκε στους τελικούς των playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας, με 3-0 νίκες!

Από το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξαν τις… διαθέσεις τους και με εξαιρετικό μπάσκετ, πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με +18 (48-30).

Στο δεύτερο μέρος, η Μπάνβιτς “πάλεψε” να μειώσει το διαφορά και να μπει ξανά στην διεκδίκηση της νίκης, όμως δεν κατάφερε να “κατεβάσει” ποτέ να… απειλήσει πραγματικά την Φενέρ. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήραν άνετα την νίκη με 84-73 και προκρίθηκαν στους τελικούς του πρωταθλήματος Τουρκίας, με 3-0 σκορ!

Καλύτεροι των νικητών ήταν, o Τόμσπον με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Ουαναμέικερ με 16 πόντους, με 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Επίσης ο Μαχμούτογλου είχε 14 πόντους, ο Γιαν Βέσελι 14 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Σλούκας σε 28 λεπτά είχε, 8 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Για την Μπάνβιτ, ο Κούλιγκ ήταν εκπληκτικός και πέτυχε 28 πόντους με 5/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 9/10 βολές και πραγματοποίησε season high στο σκοράρισμα.

Πλέον η Φενέρ μετά την πρόκριση της, περιμένει τον αντίπαλο της στους τελικούς των playoffs, από το ζευγάρι της Τόφας με την Αναντολού Εφές (2-1).

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 30-48, 50-64, 73-84

Photo Credit: Fenerbahce twitter