Φενέρ: Μεγάλο διπλό κόντρα στην Τόφας με “σούπερ”… Λοβέρν! (photos)

2018-11-25T17:20:42+00:00 2018-11-25T18:41:20+00:00.

25/Nov/18 17:20

Η Φενερμπαχτσέ συνεχίζει την εξαιρετική φετινή της πορεία, κερδίζοντας εκτός έδρας και την Τόφας με 74-69, σε ένα σημαντικό ντέρμπι του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Από το πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πάει, προηγούμενη στα αποδυτήρια με 41-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Τόφας κατάφερε να μειώσει σε 58-53, όμως στην τέταρτη περίοδο η άμυνα της Φενέρ ήταν εξαιρετική και ήταν το “κλειδί”, που την οδήγησε στο σπουδαίο διπλό με 74-69!

Κορυφαίο για τους πρωταθλητές Τουρκίας ήταν, ο Λοβέρν που έκανε double double με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Μαχμούτογλου με 17 πόντους, 3 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Επίσης ο Κώστας Σλούκας, σε 19 λεπτά συμμετοχής είχε 2 πόντους, 4 ασίστ και 3 λάθη, ενώ από την Τόφας ξεχώρισε, ο Μεχία με 24 πόντους, 4 κλεψίματα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Ο Κώστας Σλούκας και ο Λουίτζι Ντατόμε, αποκόμισαν κάποιους μικροτραυματισμούς από τον αγώνα, όμως η κατάσταση και των δύο δεν εμπνέει καμία ανησυχία.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 33-41, 53-58, 69-74

Photo Credit: Tofas Spor Kulubu Twitter