Ένσταση η Μπεσίκτας, όλα καλά με Γκονλούμ

2015-03-14T23:06:32+00:00 2015-05-24T10:51:15+00:00.

14/Mar/15 23:06

Η Γαλατασαράι νίκησε την Μπεσίκτας με 65-64 στο μεγάλο ματς του Σαββάτου στην TBL, αλλά οι ηττημένοι προχώρησαν σε ένσταση κατά του αποτελέσματος.

Η Μπεσίκτας θεωρεί ότι ο Ζόραν Έρτσεγκ πατούσε γραμμή στο κρισιμότερο τρίποντο του αγώνα. Με αυτό το καλάθι ο Ερτσέγκ έδωσε αέρα 4 πόντων στη Γαλατασαράι (58-54 στο 38΄) και με δεδομένο ότι η ομάδα του κέρδισε στο πόντο, η συγκεκριμένη απόφαση είναι παραπάνω από κρίσιμη. Οι διαιτητές είδαν την φάση σε επανάληψη και θεώρησαν τρίποντο του καλάθι, αλλά ο αρχηγός της Μπεσίκτας, Μουρατσκάν Γκιουλέρ, αδερφός του Σινάν της Γαλατασαράι, υπέγραψε την ένσταση.

Επιπλέον στη δεύτερη περίοδο ο Ράιν Μπρόκοφ της Μπεσίκτας χτύπησε κατά λάθος με το γόνατο του τον Κερέμ Γκονλούμ, ο οποίος πήγε στο νοσοκομείο αναίσθητος και μετά από τις εξετάσεις που του έγιναν ανακοινώθηκαν ότι δεν έχει κάτι σοβαρό. Επίσης ο Ντογκάν Σενλί της Μπεσίκτας χτύπησε στο κεφάλι με τον Σινάν Γκιουλέρ, πήγε στο νοσοκομείο και επίσης είναι καλά.