Φοβερός και τρομερός ο Σλούκας, διατήρησε τη Φενέρ στη κορυφή!

2019-03-10T12:44:39+00:00 2019-03-10T17:38:48+00:00.

10/Mar/19 12:44

Επιστροφή στις νίκες για τη Φενέρ, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να παραμένει πρώτη στο πρωτάθλημα Τουρκίας. ”Όργια” από τον Κώστα Σλούκα!

Μετά την ήττα από την Εφές, η Φενέρμπαχτσε επέστρεψε στις νίκες. ”Θύμα” της η Μπαχτσεσεχίρ με σκορ 90-73, για την 19η αγωνιστική. Με το αποτέλεσμα αυτό, συνέχισε στην κορυφή του πρωταθλήματος με ρεκόρ 16-3. Όσο για τους ηττημένους, έμειναν στην 6η θέση με 10-9.

Το τελικό δεν ήρθε τόσο εύκολα. Οι γηπεδούχοι τα βρήκαν σκούρα και ”καθάρισαν” στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στους 2 πόντους στα τελευταία 4:30′! Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν εκπληκτικός (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ), όμως όταν χρειάστηκε σκορ η Φενέρ, ο Κώστας Σλούκας φώναξε ”παρών”! Ο Έλληνας γκαρντ ήταν σαρωτικός στη τελευταία περίοδο με 15 πόντους και συνολικά 27! Μοίρασε και 5 ασίστ, όντας ο πολυτιμότερος για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, κάνοντας παράλληλα ρεκόρ σεζόν!

Πρώτος σκόρερ για τη Μπαχτσεσεχίρ ο Κίνο Κολόμ με 17 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 41-35, 61-61, 90-73

Σε άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Νταρουσάφακα κέρδισε με 93-78 την Καρσίγιακα, παίζοντας εξαιρετικά στην επίθεση και έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους τρεις Αμερικανούς.

Ο Έρικ είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Ντάγκλας 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ και ο Έβανς 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.