Εφές: Με ψηλούς και Μίτσιτς έκανε δύσκολα το 1-0 κόντρα στην Μπάνβιτ! (video)

2019-05-22T21:05:29+00:00 2019-05-22T21:05:29+00:00.

22/May/19 21:05

Η Αναντολού Εφές αν και δυσκολεύτηκε, κέρδισε με 81-72 την Μπάνβιτ στον πρώτο προημιτελικό των playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας, έχοντας σε μεγάλο βράδυ τους Ντάνστον-Μοερμάν και Μίτσιτς.

Στο πρώτο μέρος, ο αγώνας είχε “τρελό” επιθετικό ρυθμό με τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα και την Μπάνβιτ να καταφέρνει, να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 44-41.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η άμυνα της ομάδας του Εργκίν Αταμάν ήταν το “κλειδί” για να πάρει έστω και δύσκολα το ματς, αφού στην τρίτη περίοδο ανέκτησε το προβάδισμα με 64-62 και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με επιμέρους σκορ 15-8, “κλείδωσε” την νίκη που ήρθε με 81-72 και πανηγύρισε το 1-0 στην προημιτελική σειρά.

Κορυφαίοι για την Αναντολού Εφές ήταν, ο Μοερμάν με 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Ντάνστον με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 μπλοκ και ο Μίτσιτς με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον μετά το 1-0 των παικτών του Εργκίν Αταμάν, η σειρά μεταφέρεται στην έδρα της Μπάνβιτ (24/5) για το game 2 των προημιτελικών, μεταξύ των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-44, 64-62, 81-72

Photo Credit: Anadolu Efes twitter