Γαλατασαράι: Ήττα από Γκαζιάντεπ και… 1-1 η σειρά!

2019-05-25T16:12:54+00:00 2019-05-25T16:12:54+00:00.

25/May/19 16:12

Η Γκαζιάντεπ κέρδισε εύκολα στο τέλος με 79-69 την Γαλατασαράι του Ζακ Όγκαστ και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά των playoffs, σε 1-1.

Από το πρώτο μέρος το παιχνίδι, είχε εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την μέτρια άμυνα της Γαλατά και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, με 47-44.

Στο δεύτερο ημίχρονο του προημιτελικού, το ντέρμπι καλά κρατούσε αφού ο Ζακ Όγκαστ και οι συμπαίκτες του, δεν άφηναν την διαφορά να ξεφύγει, μέχρι το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο η Γκαζιάντεπ με επιμέρους σκορ 10-5 ανέβασε το προβάδισμα της στο +9 (76-55) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη, την οποία πανηγύρισε στο φινάλε με 79-69.

Καλύτεροι των νικητών ήταν, ο Ο’Νιλ με 19 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Ογκούτ με 13 πόντους, 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ και ο Γέλοβατς με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Γαλατασαράι, ξεχώρισε ο Χάρισον με 20 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Όγκαστ είχε σε 26 λεπτά, 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 2 ασίστ.

Πλέον με το σκορ της σειράς στο 1-1-, η πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs του τούρκικου πρωταθλήματος θα κριθεί σε game 3 στην έδρα της Γαλατά.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 47-44, 65-61, 79-69