Εφές: Με εκπληκτικό Λάρκιν “καθάρισε” την Μπάνβιτ και προκρίθηκε!

2019-05-25T17:12:41+00:00 2019-05-25T17:12:41+00:00.

25/May/19 17:12

Η Αναντολού Εφές κέρδισε και εκτός έδρας την Μπάνβιτ με 87-77 και με 2-0 νίκες προκρίθηκε σχετικά άνετα, στα ημιτελικά των playoffs του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να βάζουν πολύ δύσκολα στην Αναντολού Εφές και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 41-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Εργίν Αταμάν “ξέσπασε” αφού στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 28-12, γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 66-53 και ουσιαστικά… καθάρισε την υπόθεση νίκη. Τελικά η Εφές πανηγύρισε την νίκη με 87-77 και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs με 2-0 νίκες.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο εξαιρετικός Σέιν Λάρκιν με 18 πόντους, 10 ασίστ, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ο Μπομπουά με 18 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ και ο Ντάνστον με 18 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 2 κλεψίματα.

Πλέον η Αναντολού Εφές μετά την πρόκριση της, περιμένει να μάθει τον αντίπαλο της στα ημιτελικά, από το ζευγάρι της Γαλατασαράι με την Γκαζιάντεπ που είναι στο 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 41-38, 53-66, 77-87