Φενέρ: Με άμυνα για… σεμινάριο βρίσκεται ένα βήμα από τους τελικούς!

2019-06-03T21:53:09+00:00 2019-06-03T21:53:09+00:00.

03/Jun/19 21:53

Η Φενερμπαχτσέ με πολλούς πρωταγωνιστές και εξαιρετική άμυνα, κέρδισε την Τόφας εντός έδρας με 68-64 και βρίσκεται μία νίκη μακριά, από τους τελικούς των τούρκικων playoffs.

Από το πρώτο μέρος, η αναμέτρηση είχε χαμηλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται στα αμυντικά τους καθήκοντα, κάτι που συνέφερε την Φενέρ, η οποία πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (34-32), χάρη στην εκπληκτική της άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, παρότι και οι δύο αντίπαλοι έβρισκαν πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, η Τόφας δεν μπορούσε να μειώσει ουσιαστικά την διαφορά (55-44). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για την ανατροπή και μείωσαν στο 39 σε 66-62, όμως η Φενέρ αντέδρασε και στο φινάλε πανηγύρισε την και το 2-0, με 68-64.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν, ο Γκούντουριτς με 12 πόντους, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα, ο Μαχμούτογλου με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ο Μέλι με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Κάλινιτς με 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ, ενώ ο Σλούκας είχε 10 πόντους και 2 ασίστ.

Πλέον που η Φενερμπαχτσέ προηγείται με 2-0 νίκες, απέχει μόλις ένα βήμα από την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος Τουρκίας, με το game 3 να διεξάγεται στην έδρα της Τόφας (6/6).

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 34-23, 55-44, 68-64