Φενέρ: Εκπληκτική εμφάνιση και… break με το καλημέρα κόντρα στην Εφές!

2019-06-09T17:46:02+00:00 2019-06-09T17:46:02+00:00.

09/Jun/19 17:46

Η Φενερμπαχτσέ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών, ήταν “τρομακτική” στον πρώτο τελικό κόντρα στην Αναντολού Εφές και έκανε το break με 73-56.

Στο ξεκίνημα του πρώτου τελικού, η Φενέρ μπήκε με εξαιρετική διάθεση στο παρκέ παρά τις πολλές απουσίες και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Εφές να μείνει κοντά στο σκορ και πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά (42-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε το “πάρτι” της στο παρκέ και με 9-2 επιμέρους σκορ “εκτόξευσε” την υπέρ της διαφορά στο +17 (51-34), με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να μην μπορούν να αντιδράσουν και να σκοράρουν συνολικά στην τρίτη περίοδο 4 πόντους και να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 62-36, έπειτα από συνολικό επιμέρους σκορ 20-4!!!

Τελικά η Φενέρ διατήρησε το μεγάλο της προβάδισμα (66-46 στο 36′) και πανηγύρισε το πολύ εύκολο break απέναντι στην Εφές με 73-56  και προηγείται με 1-0 στους τελικούς του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Ντίξον με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μαχμούτογλου με 17 πόντους και 2 ριμπάουντ και ο Ντουβερίογλου με 10 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Σλούκας είχε 3 πόντους, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Μίτσιτς με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ, ο Ντάνστον με 6 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Λάρκιν με 7 πόντους, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πλέον μετά το break που έκανε η ομάδα των Ομπράντοβιτς και Σλούκα, προηγείται 1-0 στην σειρά των τελικών, η οποία θα συνεχιστεί με το game 2  (11/6) στην έδρα και πάλι της Εφές, ενώ ο πρωταθλητής κρίνεται στις 4 νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 32-32, 36-62, 56-73