Αταμάν: “Θα είμαστε πρωταθλητές, οι βρισιές στα γήπεδα είναι… δωρεάν”

2019-06-11T21:47:35+00:00 2019-06-11T21:47:35+00:00.

11/Jun/19 21:47

Ο Εργκίν Αταμάν ήταν το πρόσωπο του δεύτερου τελικού ανάμεσα σε Αναντολού Εφές και Φενερμπαχτσέ, αφού βγήκε στο παρκέ πριν την έναρξη του ματς με ακουστικά στα αυτιά, για να μην ακούει τα υβριστικά συνθήματα.

Ο έμπειρος Τούρκος προπονητής, μίλησε για αυτό το γεγονός μετά το τέλους του αγώνα στην συνέντευξη τύπου, ενώ ακόμα στάθηκε στην εικόνα και την εμφάνιση των παικτών του που ισοφάρισαν τους τελικούς σε 1-1 και τόνισε πως έχει λάβει τις εγγυήσεις που χρειάζεται, για να εμφανιστεί κανονικά στους επόμενους αγώνες της σειράς, στην έδρα της Φενέρ.

Αναλυτικά τι δήλωσε:

“Η Φενέρ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια βγήκαμε πιο επιθετικοί και γυρίσαμε από το -16, ενώ τους σταματήσαμε με τη δυνατή μας άμυνα. Ελπίζω να παρθούν τα απαραίτητα μέτρα και μέχρι στιγμής έχω λάβει από την κυβέρνηση τις κατάλληλες εγγυήσεις, οπότε θα πάω στην “Ulker Αrena”. Είμαστε η κορυφαία ομάδα της σεζόν. Κατακτήσαμε το Σούπερ Καπ, τελειώσαμε πρώτοι την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος και συμμετείχαμε στον τελικό της Ευρωλίγκας. Θα είμαστε πρωταθλητές. Να το ξέρουν αυτό οι φίλαθλοί μας.

Σύμφωνα με τον κανονισμό της λίγκας, οι βρισιές στα γήπεδα είναι… δωρεάν. Γι’ αυτό, βγήκα στο παρκέ με ακουστικά, ακούγοντας μουσική, αφού δεν ήθελα να ακούω βρισιές. Ήταν ωραίο. Ποιος θέλει να ακούει να τον βρίζουν; Σίγουρα θα συνεχίσω να φοράω τα ακουστικά”.