Φενέρ: Ήταν… Μελί (Χ) και Σλουκαρος!

2019-06-15T17:58:55+00:00 2019-06-15T18:02:16+00:00.

15/Jun/19 17:58

Η Φενερμπαχτσέ με ένα “ξέσπασμα” στο τελευταίο δίλεπτο του τέταρτου τελικού, κέρδισε εντός έδρας την Αναντολού Εφές με 82-73 και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2.

Από το πρώτο μέρος ο τέταρτος τελικός, ήταν ντέρμπι στο παρκέ με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό δεκάλεπτο η κάθε μία και την Φενέρ να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 42-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μπορεί η Εφές να γύρισε το ματς και να πήρε ξανά το προβάδισμα, όμως ο Κώστας Σλούκας με προσωπικά καλάθια έδωσε και πάλι την πρωτοκαθεδρία στο σκορ στην Φενέρ με 62-57. Στην τέταρτη περίοδο, το “θρίλερ” καλά κρατούσε με τις δύο φιναλίστ κοντά στο σκορ και ισόπαλες με 72-72 2:40 πριν το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι με 7-0 σερί και καθοριστικό τον Μαχμούτογλου, πήραν προβάδισμα… νίκης με 79-72 στο 39′ και τελικά, πανηγύρισαν το μεγάλο αποτέλεσμα με 82-73 και το 2-2 στους τελικούς των playoffs, απέναντι στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν, ο Σλούκας με 16 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Μέλι με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ντουβερίογλου με 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Μίτσιτς με 16 πόντους και 9 ασίστ, ο Λάρκιν με 14 πόντους, 5 κλεψίματα, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Μπομπουά με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Πλέον με το 2-2 της Φενέρ, η τελική σειρά των τούρκικων playoffs επιστρέφει στην έδρα της Αναντολού Εφές για το game 5 (17/6), με την ομάδα που θα φτάσει πρώτη τις 4 νίκες να κατακτάει το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-37, 62-57, 82-73