Φενέρ: Με εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο “λύγισε” την Εφές και τώρα… game 7! (videos)

2019-06-19T20:49:24+00:00 2019-06-20T04:07:48+00:00.

19/Jun/19 20:49

Η Φενερμπαχτσέ πραγματοποιώντας μία εξαιρετική τέταρτη περίοδο, κέρδισε εντός έδρας την Αναντολού Εφές με 85-69 και ισοφάρισε την σειρά των τελικών σε 3-3, με τον τίτλο να κρίνεται σε έβδομο ματς!

Ο αγώνας ήταν “σκληρό ντέρμπι” από νωρίς, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται συνεχώς κοντά στο σκορ και την Φενερμπαχτσέ να διατηρεί μικρό προβάδισμα, με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου μέρους (38-36), με τον Σλούκα να έχει ήδη 8 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Στην τρίτη περίοδο, δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα στο παρκέ αφού οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κρατούσαν οριακό προβάδισμα (53-52), αλλά η Εφές έμενε “ζωντανή” στην διεκδίκηση του break χάρη στην άμυνα της.

Στο τελευταίο μέρος του 6ου τελικού, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με εντυπωσιακό σερί 13-0 και για πρώτη φορά προηγήθηκαν με διαφορά 14 πόντων (66-52 στο 35′) και έγιναν φαβορί για την νίκη. Πράγματι, η Εφές δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 85-69, με αποτέλεσμα ο τίτλος να κριθεί σε έβδομο αγώνα.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Γκούντουριτς με 21 πόντους (4/6 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Σλούκας πρόσθεσε 11 πόντους, 8 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Σημαντική συνεισφορά είχαν επίσης οι Μέλι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ριμπάουντ και Ντίξον με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν, ο Λάρκιν με 16 πόντους, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Σιμόν με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Μίτσιτς με 12 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Πλέον μετά το 3-3 της Φενέρ, η τελική σειρά των playoffs θα κριθεί σε game 7 στην έδρα της Αναντολού Εφές!

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-36, 53-52, 85-69