Εφές: Δύσκολη νίκη με “καυτή” τριάδα πριν τα ματς με Ερυθρό Αστέρα και Παναθηναϊκό!

2019-10-26T20:59:27+00:00 2019-10-26T20:59:27+00:00.

26/Oct/19 20:59

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Αναντολού Εφές στο Πρωτάθλημα Τουρκίας, κερδίζοντας την Μπούρσασπορ με 95-86 εκτός έδρας και ετοιμάζεται για την “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ερυθρό Αστέρα (29/10) και τον Παναθηναϊκό (31/10).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα του, με τους γηπεδούχους να αποδεικνύονται σκληρός αντίπαλος για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν και πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 46-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η Αναντολού Εφές, πετυχαίνοντας 50 πόντους και δεχόμενη μόλις 14 στην τέταρτη περίοδο, πανηγύρισε το μεγάλο διπλό με 95-86, κόντρα στην Μπούρσασπορ και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-1.

Η δευτεραθλήτρια Ευρώπης, πήρε την συγκεκριμένη νίκη χάρη στην “μαγική” τριάδα της, που αποτελείται από τον Μίτσιτς που είχε 21 πόντους και 11 ασίστ, τον Σιμόν που σκόραρε 23 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ και τον Πίτερς που είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από τους γηπεδούχους, κορυφαίος ήταν ο Φρίμαν με 30 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Πλέον η Εφές προετοιμάζεται για την πρώτη διπλή αγωνιστική της Ευρωλίγκα, αντιμετωπίζοντας αρχικά εντός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα (29/10) και στην συνέχεια τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (31/10).

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 46-45, 72-75, 86-95