Φενερμπαχτσέ: Πήρε με “σούπερ” Σλούκα το ντέρμπι με Μπεσίκτας και… πάτησε κορυφή!

2019-11-10T15:35:32+00:00 2019-11-10T15:43:38+00:00.

10/Nov/19 15:35

Στο 6-1 ανέβασε το ρεκόρ της η Φενερμπαχτσέ του Κώστα Σλούκα στο πρωτάθλημα Τουρκίας, κερδίζοντας με 84-80 το ντέρμπι κόντρα στην Μπεσίκτας.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν ήταν καλή σε καμία από τις δύο πλευρές και πήγε πίσω στο σκορ στα αποδυτήρια με 38-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπεσίκτας συνέχισε να παρουσιάζει ένα εξαιρετικό πρόσωπο και ανέβασε το προβάδισμα της στο +6 (58-52), δείχνοντας πως είναι ικανή για το μεγάλο διπλό.

Τελικά η Φενέρ όμως, χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που έδειξε τις πραγματικές της δυνατότητες, έκανε συνολικό επιμέρους σκορ 32-22 και πήρε την μεγάλη νίκη με 84-80, όντας πρώτη στην βαθμολογία πλέον με ρεκόρ 6-1 μαζί με τις Καρσίγιακα και Τόφας.

Μάλιστα σημείο “κλειδί” στην νίκη των γηπεδούχων, ήταν οι 10/10 βολές στο φινάλε, που μετέτρεψαν το 74-79 στο 39′ σε 84-80, με τον Ντίξον να έχει 6/6 και τον Σλούκα 4/4.

Κορυφαίος της Φενερμπαχτσέ, ήταν ο Κώστας Σλούκας που είχε σε 32 λεπτά συμμετοχής 17 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ακόμα καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Ντουβερίογλου με 17 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Κάλινιτς με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα και ο Λοβέρν με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 μπλοκ.

Πλέον η Φενερμπαχτσέ, ετοιμάζεται για το μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι της Ευρωλίγκα, στην Μόσχα κόντρα στην  ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη (15/11, 19:00).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-38, 52-58, 84-80