Αναντολού Εφές: “Σκότωσε” την Φενέρ από τα 6,75 και πήρε το ντέρμπι! (videos)

2019-12-14T17:21:02+00:00 2019-12-14T17:21:02+00:00.

14/Dec/19 17:21

Τον… αέρα της Φενερμπαχτσέ έχει πάρει για τα καλά η Αναντολού Εφές, αφού κέρδισε και το ντέρμπι του τούρκικου πρωταθλήματος με 79-66, πραγματοποιώντας μία μεγάλη εμφάνιση από τα 6,75 με 15 εύστοχα!

Στο πρώτο ημίχρονο επιβεβαιώθηκε ο χαρακτήρας του ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ και την Εφές να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με το ελάχιστο προβάδισμα (35-34).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού, αφού η Φενέρ “εξαφανίστηκε” από το παρκέ και η εντυπωσιακή ομάδα του Εργκίν Αταμάν με επιμέρους σκορ 26-10 “εκτόξευσε” το προβάδισμα της στο +17 (61-44) και έγινε το φαβορί για την νίκη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Φενέρ “πάλευε” αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει την μοίρα του ντέρμπι και βρέθηκε πίσω ακόμα και με 20 πόντους (68-48 στο 34′) και τελικά ηττήθηκε μετά το και τον “εμφύλιο” της Ευρωλίγκα από την Αναντολού Εφές και στο πρωτάθλημα με 79-66 και πλέον έχει ρεκόρ 9-3, ενώ οι νικητές είναι μόνοι στην κορυφή με 11 νίκες και 1 ήττα!

Κορυφαίοι για την Εφές ήταν, ο Λάρκιν με 14 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Σίμον με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μίτσιτς με 15 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Σίνγκλετον με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ μεγάλο “όπλο” των νικητών του ντέρμπι ήταν τα τρίποντα όπου είχαν 15/35 (42%)!

Από την Φενέρ προσπάθησαν να αποτρέψουν την ήττα, ο Ντε Κολό με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ και ο Ουίλιαμς με 7 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Σλούκας σε 27 λεπτά συμμετοχής είχε 4 πόντους, 7 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Πλέον και οι δύο ομάδες ετοιμάζονται για την τελευταία “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα, για το 2019 και η Εφές έχει δύο ματς εκτός έδρας με την Ζαλγκίρις (17/12, 20:00) στο Κάουνας και με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Τουρκία (20/12, 19:30), ενώ η Φενέρ αρχικά θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό (17/12, 21:00) και στην συνέχεια με την Ζενίτ (19/12, 19:00) στην έδρα της.