Τουρκία: Στα “ρηχά” ο Όγκουστ, εύκολη νίκη για Γαλατασαράι

2019-12-21T15:12:23+00:00 2019-12-21T15:12:23+00:00.

21/Dec/19 15:12

Την 9η της νίκη στο πρωτάθλημα Τουρκίας πανηγύρισε η Γαλατασαράι του Ζακ Όγκουστ με 84-70 κόντρα στην Μπούρσασπορ, χάρη στο εξαιρετικό της τέταρτο δεκάλεπτο.

Από το πρώτο μέρος του παιχνιδιού η Γαλατασαράι διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά λόγω της μέτριας αποτελεσματικότητας της στην επίθεση πήγε με μόλις +6 (36-30) στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έδειξαν πως μπορούν να κάνουν την… ζημιά στην Γαλατά και μείωσαν σε 54-52 πραγματοποιώντας το κορυφαίο επιθετικό τους με δεκάλεπτο με 22 πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο όμως, οι γηπεδούχοι “ξέσπασαν” και με συνολικό επιμέρους σκορ 30-18 πανηγύρισαν την νίκη άνετα με 84-70 και ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 9-4, όντας πλέον τρίτοι στην κατάταξη.

Για την Γαλατασαράι κορυφαίος ήταν ο Χάρισον με 25 πόντους (5/9 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα, ενώ ο Ζακ Όγκουστ σε 22 λεπτά συμμετοχής είχε 5 πόντους με 2/6 δίποντα και 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 36-30, 54-52, 84-70