2015-11-13T19:51:39+00:00 2015-11-13T20:28:06+00:00.

ραψωδία

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Κωνσταντινούπολη ανάμεσα στην Έφες Αναντολού και τον Ολυμπιακό, 2 ομάδες που έχουν βλέψεις να πάνε μέχρι το τέλος στη φετινή Ευρωλίγκα. Ο μεγεθυντικός φακός αναλύει την μάχη της Πόλης που κρίθηκε στη παράταση.

Κυρίαρχη άμυνα

Στα 15 πρώτα λεπτά η άμυνα του Ολυμπιακού κυριάρχησε ολοκληρωτικά, με την επίθεση να βρίσκει ξεκάθαρα ρυθμό μέσα από τις αμυντικές αντιδράσεις. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό, ανέβασαν πολύ ψηλά την άμυνα τους, τόσο τη πρώτη γραμμή που ήταν το κομμάτι των παγίδων και των επιθετικών hedge out, όσο και τη δεύτερη γραμμή, δηλαδή τους υπόλοιπους παίχτες.

Αυτοί ανέβαιναν αρκετά ψηλά με σκοπό να δημιουργήσουν πρόβλημα στη 2η πάσα και να μπλοκάρουν τη κυκλοφορία της μπάλας όταν αυτή έφευγε από τον γκαρντ που πιεζόταν. Οι καλύψεις και οι περιστροφές ήταν πολύ καλές, η Εφές δεν είχε πλάτος στην επίθεση της και ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε στο αμυντικό κομμάτι.

Στο 15′ η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς είχε σκοράρει μόλις 15 πόντους με άσχημα ποσοστά και κακή κυκλοφορία, με αρκετές επιλογές που στερούνταν λογικής. Ο Ολυμπιακός είχε αρκετά καλές επιλογές στο σετ παιχνίδι, ελεγχόμενο αλλά επιτυχημένο τρανζίσιον με πολλούς και διαφορετικούς παίχτες, αλλά και καλό διάβασμα των μις ματς μέσα στη ρακέτα με αποδέκτες κυρίως τους Οθέλο Χάντερ και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Τα δεδομένα άλλαξαν

Στα τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου, η Εφές γύρισε το ματς και από το -15 (15-30) έκλεισε το ημίχρονο στο -6 (30-36). Σκόραρε 15 πόντους κυρίως γιατί άνοιξε την επίθεση της και γέμισε τα “φτερά” με τον Μπιρκάν Μπατούκ και τον Τζον Ντίμπλερ, αναγκάζοντας την άμυνα του Ολυμπιακού σε κάλυψη μεγαλύτερων αποστάσεων και δυσκολότερων περιστροφών. Σημαντικό ρόλο σε αυτό το σημείο έπαιξε και ο μικρός Αχμέτ Ντουβερίογλου που κατάφερε να δώσει κάποια αμυντικά σταματήματα αλλά και να ξεμπλοκάρει την ομάδα του στο κομμάτι της επίθεσης.

Στη 3η περίοδο έγινε πιο αισθητή από οποιοδήποτε άλλο σημείο μέχρι εκείνη τη στιγμή η απουσία του Πάτρικ Γιανγκ που τραυματίστηκε στο γόνατο στην 1η περίοδο. Με το απαραίτητο ροτέισιον ο Δημήτρης Αγραβάνης έπαιξε σαν σέντερ για κάποια λεπτά με αποτέλεσμα η άμυνα του Ολυμπιακού να γίνει ευάλωτη στα σκριν πάνω στη μπάλα αλλά και στην άμυνα αλλαγών. Τζέισον Γκρέιντζερ και τον Τόμας Ερτέλ σκόραραν με ρυθμό είτε με σουτ πάνω στο σκριν αλλά και με διεισδύσεις προς το ερυθρόλευκο καλάθι που έμοιαζε με ελεύθερη διάβαση, μετά από αλλαγές στην άμυνα. Η Τουρκική ομάδα σκόραρε 24 πόντους και είχε βρει επιθετικό ρυθμό. Ο Ολυμπιακός είχε χάσει και την πίεση και την σκληράδα που έβγαζε και είναι χαρακτηριστικό ότι από το 15′ μέχρι και το 30′ δέχτηκε 36 πόντους.

Η Εφές μπήκε με το γκάζι πατημένο και το δίδυμο Ερτέλ – Γκρέιντζερ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του. Ο Γάλλος γκαρντ διάβαζε καταπληκτικά το παιχνίδι πασάροντας ιδανικά πάνω στις παγίδες. Δημιουργώντας παιχνίδι 4 εναντίων 3 για τους συμπαίκτες του. Με τις έξτρα πάσες και το πολύ καλό επιθετικό spacing, αλλά και τις εναλλαγές θέσεων ο Γκρέιντζερ και ο Σάριτς σκόραραν σημαντικά σουτ από τη περιφέρεια.

Η σούπερ αποτελεσματική άμυνα των πρώτων 15 λεπτών, είχε καταποντιστεί από την ενέργεια και το διάβασμα της Εφές. Χαρακτηριστικά, ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί 15 πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ενώ από το 15′ ως το 35′ δέχτηκε 57. Μεγάλο ρόλο σε αυτή την διαφοροποίηση διαδραμάτισε ο οίστρος του Τζέισον Γκρέιντζερ. Η Εφές ξέφυγε ακόμα και με 11 πόντους (72-61) και το παιχνίδι έμοιαζε να έχει τελειώσει.

Ο χαρακτήρας του Ολυμπιακού

Στα τελευταία 5 λεπτά όμως οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια επιστροφής με άξονες τους Πρίντεζη, που ήταν το σταθερό σημείο αναφοράς στην επίθεση (17 πόντους), αλλά και Ντάνιελ Χάκετ. Που ξεχώρισε από τα γκαρντ με 11 πόντους και 8 τελικές πάσες, αλλά και πολύ καλές προσωπικές άμυνες. Οι παίκτες γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και αστόχησαν σε πολλές κρίσιμες βολές, με αποκορύφωμα το χαμένο ζευγάρι του Τόμας Ερτέλ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο πέρα από μια τρίποντη ραψωδία (Λοτζέσκι – Ερτέλ), είδαμε και πολλές κινήσεις από τη μεριά των πάγκων. Η κυριότερη ήταν η απόφαση του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίξει με 4 γκαρντ και κατά συνθήκη σέντερ τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Ολυμπιακός με αυτό το σχήμα σκόραρε 5 πόντους με ένα τρίποντο από τον Γιάννη Αθηναίου και ένα καλάθι από τον Παπαπέτρου στο ποστ πάνω στο μις ματς. Οι Στρόμπερι και Χάκετ έκλείσαν τους διαδρόμους για το καλάθι στις επόμενες κρίσιμες άμυνες και έδωσαν τη νίκη στον Ολυμπιακό.