Στεφ Κάρι: Τα αριστουργήματά του στα Playoffs! (video)

01/May/23 16:25

Stephen Curry Warriors

Το ρεκόρ πόντων του σταρ των Ουόριορς σε Game 7 ήταν μία ακόμη σπουδαία παράστασή του στην ένδοξη καριέρα του στην ποστ σίζον του ΝΒΑ.

Του Γιώργου Αδαμόπουλου / info@eurohoops.net

Στο όνομα «Στεφ» θα γυρίσει εύλογα το κεφάλι. Στο παρωνύμιο «Chef Curry» θα χαμογελάσει. Στον χαρακτηρισμό «Game Changer» θα αισθανθεί περήφανος. Στην προσφώνηση «MVP των Τελικών» ίσως σαστίσει ελαφρώς, καθώς μέχρι πρότινος δεν το γνώριζε.

Ο Στεφ Κάρι έχει αλλάξει το μπάσκετ. Ο γκαρντ των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έχει αναδειχθεί τέσσερις φορές πρωταθλητής. Ο Στεφ Καρι έχει κερδίσει δις το βραβείο του MVP της σεζόν στο ΝΒΑ. Ο σταρ των πρωταθλητών, όμως, είχε ως το καλοκαίρι του 2022 ένα κενό στο «πλούσιο» βιογραφικό του.

Η τελευταία, μέχρι την επόμενη (φετινή) παράσταση

Του έλειπε το τρόπαιο του πολυτιμότερου παίκτη των Τελικών, που απλώς θα επιβεβαίωνε για τους αντιρρησίες του ή τους δύσπιστους την αδιαμφισβήτητα μεγάλη επιρροή του εκεί που η μπάλα «καίει», στην ποστ σίζον. Το κατέκτησε με τις σπουδαίες παραστάσεις του στους Τελικούς με τους Σέλτικς, κυρίως με ένα αριστούργημα στον 4ο αγώνα στη Βοστόνη, με 43π.!

Το βράδυ της Κυριακής (30/4), ο 35χρονος Κάρι πέτυχε ρεκόρ πόντων στην ιστορία του ΝΒΑ για Game 7, με 50 πόντους στον εκτός έδρας θρίαμβο των Ουόριορς στο Σακραμέντο, που έστειλε την ομάδα του Στιβ Κερ στον 2ο γύρο, όπου περιμένουν οι Λέικερς. Η εκπληκτική βραδιά του γκαρντ των πρωταθλητών ήταν μία ακόμη υπενθύμιση του μεγαλείου του στην ιστορία των Playoffs, στα οποία έχει λάμψει από το 2015 κι έπειτα.