Ο Θρύλος και η “βασίλισσα”

28/Jan/16 01:31 January 28, 2016

Lefteris Moutis

28/Jan/16 01:31

H πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ υποδέχεται τον φιναλίστ της προηγούμενης σεζόν Ολυμπιακό, 258 ημέρες ύστερα από την συνάντησή τους στον τελικό της περσινής Ευρωλίγκας στο ίδιο γήπεδο. Το Eurohoops.net θυμάται τα 5 πιο ιστορικά ματς, Ρεάλ-Ολυμπιακού

real olympiacos

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

H πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ υποδέχεται τον φιναλίστ της προηγούμενης σεζόν Ολυμπιακό, 258 ημέρες ύστερα από την συνάντησή τους στον τελικό της περσινής Ευρωλίγκας στο ίδιο γήπεδο. Το Eurohoops.net θυμάται τα 5 πιο ιστορικά ματς, ΡεάλΟλυμπιακού.

Οι δύο μονομάχοι βρίσκονται στο δυσκολότερο όμιλο Top 16, έχουν ρεκόρ 2-2 και θέλουν τη νίκη που θα τους δώσει τόσο αγωνιστικό όσο και ψυχολογικό πλεονέκτημα. Το διακύβευμα γίνεται ακόμα πιο σημαντικό αν συνυπολογίσουμε πως στο συγκεκριμένο γκρουπ και η παραμικρή λεπτομέρεια ίσως παίξει τον δικό της ρόλο στην τελική σούμα.

Ολυμπιακός και Ρεάλ έχουν διασταυρώσει τα ξίφη τους κατά το παρελθόν σε επίπεδο Ευρωλίγκας 31 φορές με τους Μαδριλένους να έχουν βραχεία κεφαλή στις νίκες με 16 έναντι 15 των Πειραιωτών. Η πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση διεξήχθη στην φάση ομίλων της σεζόν 1992-93 στην Μαδρίτη όπου η Ρεάλ επικράτησε με 92-74 (Σαμπόνις 24 πόντους – Πάσπαλι 33 πόντους), ενώ η τελευταία στον περσινό τελικό στον οποίο νικητές ήταν πάλι οι Ισπανοί με 78-59 (Κάρολ 16 πόντους – Λοτζέσκι 17 πόντους).

Όσον αφορά τους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν επί ισπανικού εδάφους η Ρεάλ κατέχει την μερίδα του λέοντος με 14 ροζ φύλλα αγώνα έναντι τριών του Ολυμπιακού. Επίσης, όσον αφορά τα do or die ματς, οι Μαδριλένοι κυριαρχούν με 2-1 νίκες σε τελικούς Ευρωλίγκας (1995 και 2015 για τη Ρεάλ, 2013 για τον Ολυμπιακό) και 2-1 στις σειρές πλέι οφ (1996 και 2014 επικράτησε η Ρεάλ, το 2009 ο Ολυμπιακός).

Το Eurohoops.net σας παρουσιάζει τα πέντε σημαντικότερα ραντεβού Ολυμπιακού-Ρεάλ που σίγουρα θα ξυπνήσουν μνήμες και μοναδικές στιγμές από το ένδοξο παρελθόν και των δύο ομάδων.

olympiacos real 2009

Ρεάλ ΜαδρίτηςΟλυμπιακός 75-78
Ημερομηνία: 2 Απριλίου 2009
Φάση: Πλέι οφ Ευρωλίγκας 4ος αγώνας (Πλεονέκτημα Ολυμπιακός)

Εκείνη την περίοδο Ολυμπιακός και Ρεάλ βρίσκονταν σε διαδικασία… επιστροφής στην κορυφή. Είχαν περάσει 10 χρόνια από την τελευταία παρουσία των Πειραιωτών σε φάιναλ φορ (Μόναχο 1999) ενώ για τους Μαδριλένους η κατάσταση ήταν ακόμα χειρότερη καθώς απουσίαζαν από το κορυφαίο ραντεβού 13 συναπτά έτη (Παρίσι 1996). Η σειρά των πλέι οφ της σεζόν 2008-09 λοιπόν, ήταν μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία και για τους δύο να ξαναβρεθούν ανάμεσα στους κορυφαίους με τους ερυθρόλευκους να είναι ένα κλικ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους. Τα δύο πρώτα ματς επί ελληνικού εδάφους βάφτηκαν… κόκκινα και στην συνέχεια η σειρά μεταφέρθηκε στην Μαδρίτη όπου η “βασίλισσα” κατέκτησε την νίκη στο τρίτο παιχνίδι. Έτσι φτάσαμε στον τέταρτο και όπως φάνηκε καθοριστικό αγώνα.

Η αναμέτρηση: Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή του αγώνα όμως ο Ολυμπιακός με μίνι αντεπίθεση πέρασε μπροστά 20-16 στο 10’. Το καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο της Ρεάλ που είχε σε… μεγάλη μέρα τους Μπούλοκ και Ρέγες ανέτρεψε την κατάσταση για το 41-33 του ημιχρόνου. Οι ερυθρόλευκοι του Παναγιώτη Γιαννάκη μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο μισό, ο Μπουρούσης δέσποζε κάτω από τις δύο ρακέτες και με τρίποντο του Γκριρ στις αρχές της τελευταίας περιόδου οι Πειραιώτες προσπέρασαν με 60-59. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το καθοριστικό σουτ τριών πόντων του Έρτσεγκ 36” πριν το τέλος και δύο καλές άμυνες που έφεραν την νίκη- πρόκριση στον Ολυμπιακό με 78-75.

MVP: Αν και το κρίσιμο καλάθι επετεύχθη από τον Ζόραν Έρτσεγκ, αυτός που έκανε την διαφορά για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 25 πόντους (9/11 δίποντα, 7/9 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 7 κερδισμένα φάουλ και 34 βαθμούς αξιολόγησης.

Ρεάλ (Πλάθα): Ουίνστον 9, Ρέγες 12, Βαν ντε Σπίγκελ 9, Μουμπρού 3 (1), Ερβέλ 5, Μάσεϊ 8, Μπούλοκ 19 (3), Γιουλ 3 (1), Λόπεθ 4, Τόμας 3
Ολυμπιακός (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 8, Τσίλντρες 7, Μπουρούσης 25, Χαλπερίν 10 (2), Γκριρ 12 (1), Βασιλόπουλος, Βουγιούκας, Πρίντεζης 9, Ερτσεγκ 7 (1), Τεόντοσιτς, Πάργκο.