Ολυμπιακός: Πάει για 10 χρόνια αήττητος στο σπίτι του!

2017-04-02T17:39:50+00:00 2017-04-02T17:48:43+00:00.

Stelios Toromanidis

02/Apr/17 17:39

Απίστευτο σερί εντός έδρας νικών μετρά ο Ολυμπιακός στην κανονική περίοδο του ελληνικού πρωταθλήματος όπου έχει να ηττηθεί εδώ και 3.331 μέρες!

Του Στέλιου Τορομανίδη/ info@eurohoops.net

Πιο συγκεκριμένα, η τελευταία ήττα των “ερυθρόλευκων” στο σπίτι τους, όσον αφορά αναμετρήσεις regular season της Stoiximan.gr Basket league επετεύχθη στις 17 Φεβρουαρίου 2008 από τον Παναθηναϊκό (82-64), σε μια βραδιά μάλιστα που η Αθήνα είχε ντυθεί στα… λευκά από την επέλαση του χιονιά και ο τότε φόργουορντ των “πρασίνων”, Κένεντι Ουίνστον είχε σκοράρει 26 πόντους με 7/8 τρίποντα!

Έκτοτε, οι Πειραιώτες έχουν ξεχάσει τι σημαίνει ήττα, καθώς μετά την αποψινή (02/04) νίκη τους επί του ΠΑΟΚ έφτασαν τις 120 (!) συνεχόμενες επικρατήσεις, καταφέρνοντας κάτι εξαιρετικά δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα, όσο και “εύκολο” να θεωρείται το πρωτάθλημα που συμμετέχει. Ανάμεσα στις επικρατήσεις, υπάρχουν και 9 ροζ φύλλα αγώνα με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αποτελεί το αντίπαλο δέος όλα αυτά τα χρόνια.

Πλέον ο Ολυμπιακός βάζει πλώρη για να κλείσει… δεκαετία χωρίς εντός έδρας ήττα στην κανονική περίοδο. Δεν είναι μακριά, καθώς ήδη έχει ξεπεράσει τα εννιά χρόνια αήττητος, την ώρα που την φετινή σεζόν έχει άλλη μια εντός έδρας υποχρέωση (απέναντι στην Κύμη).

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο πρωταγωνιστής της τελευταίας μέχρι στιγμής ήττας του Ολυμπιακού, Κένεντι Ουίνστον πλέον είναι 32 ετών,έχει αλλάξει 13 ομάδες μετά τον Παναθηναϊκό (!) και αυτή την στιγμή αγωνίζεται στην λατινική Αμερική.