Ουόριορς: 80+ πόντοι σε ένα ημίχρονο εκτός έδρας αγώνα, μετά από 27 χρόνια!

2018-01-14T16:12:58+00:00 2018-01-14T16:15:44+00:00.

14/Jan/18 16:12

TORONTO, CANADA - JANUARY 13: Kevin Durant #35 of the Golden State Warriors drives to the basket during the game against the Toronto Raptors on January 13, 2018 at the Air Canada Centre in Toronto, Ontario, Canada. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this Photograph, user is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory Copyright Notice: Copyright 2018 NBAE (Photo by Nathaniel S. Butler/NBAE via Getty Images)

Οι Ουόριορς έφυγαν με τη νίκη από το Τορόντο με 127-125. Το πρώτο ημίχρονο των πρωταθλητών ήταν εξωπραγματικό και αποτελεί ιστορική επίδοση για το franchise!

Αν και οι Ράπτορς έκαναν τρομερή αντεπίθεση, τελικά δεν κέρδισαν. Και αυτό γιατί οι ”Πολεμιστές” είχαν φτάσει στο ημίχρονο να προηγούνται με 27 πόντους (81-54)! Ναι, καλά διαβάσατε, οι Ουόριορς είχαν σκοράρει 81 πόντους σε 24 λεπτά αγώνα!

Φτάνει απλά να παραθέσουμε τα στατιστικά τους στο πρώτο μέρος: 27/32 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 12/12 βολές, 22 ασίστ και μόλις 1 λάθος! Ίσως το τέλειο παιχνίδι!

Οι 81 πόντοι αποτελούν ρεκόρ για την ομάδα, καθώς τα τελευταία 26 χρόνια, δεν υπάρχει μεγαλύτερη συγκομιδή πόντων σε ένα ημίχρονο, σε εκτός έδρας ματς της! Tελευταία φορά, που το Γκόλντεν Στέιτ σκόραρε πάνω από 80 πόντους σε ένα ημίχρονο, ήταν στις 2 Νοεμβρίου το 1990 στο Ντένβερ, απέναντι στους Νάγκετς (87 συγκεκριμένα). Το τελικό σκορ εκείνου του ματς ήταν το 162-158 και αποτελεί μέχρι σήμερα το υψηλότερο για τους πρωταθλητές!

Μπορεί να τα έχουμε δει όλα από αυτή την ονειρική ομάδα, όμως πάντα βρίσκουν τον τρόπο να μας εκπλήσσουν! Μένει να δούμε τί άλλο μας ετοιμάχουν..