Ανάλυση του αγώνα Μακάμπι-Ρεάλ

2015-01-30T16:02:38+00:00 2015-05-23T17:13:07+00:00.

30/Jan/15 16:02

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Μετά από την Κωνσταντινούπολη ο Μεγεθυντικός Φακός αναλύει και το παιχνίδι-επανάληψη του περσινού τελικού της διοργάνωσης ανάμεσα στην Μακάμπι και στη Ρεάλ Μαδρίτης στο Τελ Αβίβ. Τι έκαναν σωστά οι Ισραηλινοί και σε ποια μέρη του αγώνα έχασε η Ρεάλ.

Ανάλυση

Μεγάλο παιχνίδι στο Τελ Αβίβ με πολλές ανατροπές και φοβερό επιθετικό ρυθμό και από τις 2 ομάδες με τη Μακάμπι να παίρνει τη μεγάλη νίκη στο τέλος. Οι Ισραηλινοί στο αμυντικό κομμάτι έκαναν αλλαγές σχεδόν σε κάθε σκριν για να μη δίνουν χώρο και χρόνο στους Ισπανούς για δημιουργία και εκτέλεση. Σε κάποια σημεία η Ρεάλ βρήκε τρόπο να εκμεταλλευτεί τα μις ματς αλλά σε κάποια άλλα η άμυνα έδωσε σπουδαίες λύσεις στη Μακάμπι.

Οι Ισραηλινοί από τη 1η φάση έδειξαν να φορτώνουν επιθετικά τον Σχορτσανίτη, ο οποίος κυριάρχησε απέναντι σε όλους τους ψηλούς της Ρεάλ σκοράροντας 17 πόντους και προκαλώντας τρομαχτική φθορά με φάουλ. Στο σετ παιχνίδι πέρα από τον Σοφοκλή η Μακάμπι έψαχνε τις απομονώσεις των γκαρντ της ενώ η λογική έλεγε ότι θα μπορούσε να εκμεταλλευτεί και το μις ματς του Ραντλ απέναντι στον Ρέγες κάτι που όμως τελικά δεν συνέβη. Κατά βάση όμως οι Ισραηλινοί θέλανε να τρέξουνε, να ανοίξουν το ρυθμό όσο περισσότερο μπορούσαν. Ακόμα και μετά από καλάθι εκτελούσαν επιθέσεις στα πρώτα 8-10 δευτερόλεπτα. Αυτός ο τρόπος παιχνιδιού ήταν που ανέτρεψε την κατάσταση και στο 2ο και στο 4ο δεκάλεπτο.

Με πρωτεργάτη τον Πάργκο που ήταν πολύ καλός στη διαχείριση και στο άνοιγμα του γηπέδου με τις πάσες του αλλά και τον Χέϊνς με τον Λάντεσμπεργκ, που εκτελεστικά προσέφεραν τα μέγιστα, οι Ισραηλινοί πήραν τους πόντους που χρειάζονταν στο τρανζίσιον.

Από την άλλη μεριά η Ρεάλ προσπαθούσε να χτυπήσει στα μις ματς από τις συνεχόμενες αλλαγές στην άμυνα. Ο μοναδικός που τιμωρούσε με συχνότητα την άμυνα της Μακάμπι ήταν ο Φελίπε Ρέγες, σε ένα ακόμα πολύ μεγάλο παιχνίδι με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ. Οι Μαδριλένοι αντιμετώπισαν περισσότερα προβλήματα όταν η Μακάμπι είχε 2αδα στα φόργουορντ τους Σμιθ και Λάντεσμπεργκ ή Αλεξάντερ που έκαναν καλή δουλειά και στη άμυνα.

Οι Ισπανοί για ένα ακόμα παιχνίδι παρουσίασαν μεγάλα προβλήματα στην περιφερειακή άμυνα. Δεν δαγκώνουν και δεν είναι ιδιαίτερα επιθετικοί. Χαρακτηριστικό είναι ότι σε δυο πολύ κρίσιμες φάσεις στα τελευταία λεπτά ο Σμιθ σε φάση απομόνωσης πέρασε πολύ εύκολα τον προσωπικό του αντίπαλο, Ρούντι και σκόραρε καλάθια νίκης. Η άμυνα τους στο τρανζίσιον ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι κάκιστη και ουσιαστικά ποτέ δεν μπόρεσε να αναχαιτίσει τον Πάργκο.

Πέρα από τα αμυντικά προβλήματα, οι Μαδριλένοι είχαν την ατυχία να έχουν σε κάκιστη επιθετική μέρα τους Ρούντι και Σέρχιο Ροντρίγκεζ. Σημείωσαν μαζί 10 πόντους με πολλά άστοχα σουτ και ειδικά τον Σέρχιο να κάνει μεγάλα λάθη στην τρανζίσιον επίθεση που κόστισαν στην ομάδα του. Στην αντίπερα όχθη η Μακάμπι παρά τη κακή μέρα των Οχαγιόν και Ραντλ βρήκε λύσεις για μια ακόμα φορά από ρολίστες που ήρθαν από το πάγκο.

Η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με 20 επιθετικά ριμπάουντ έναντι 14 της Μακάμπι και μόλις 7 λάθη, που τους έδωσαν σχεδόν 85 κατοχές, 10 περισσότερες από την ομάδα του λαού που όμως δεν ήταν αρκετές να τους δώσουν τη νίκη. Δίκαιη νίκη για τη Μακάμπι που δείχνει ψυχή, ποιότητα και κανείς δεν μπορεί να αποκλείσει ότι υπάρχουν πιθανότητες να τη δούμε στη Μαδρίτη το Μάιο.