Παναθηναϊκός: Το χειρότερο φετινό του ημίχρονο!

2018-11-16T19:19:48+00:00 2018-11-16T22:12:20+00:00.

16/Nov/18 19:19

ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ / ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ / EUROLEAGUE BASKETBALL (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Η αναμέτρηση του Παναθηναϊκού στην Πόλη δεν ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο, με την Εφές να έχει κρατήσει τους ”πράσινους” στους 28 πόντους, αριθμός που αποτελεί αρνητικό φετινό ρεκόρ!

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε από την Εφές για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και το πρώτο μισό της αναμέτρησης δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά, με το σκορ να είναι στο 44-28.

Οι 28 πόντοι των ”πράσινων” είναι η χαμηλότερη επιθετική συγκομιδή τους στην σεζόν σε ένα ημίχρονο, με την προηγούμενη να είναι οι 31 του πρώτου ημιχρόνου στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπούντουτσνοστ.

Επιπλέον, οι 11 πόντοι του πρώτου δεκαλέπτου είναι επίσης φετινό αρνητικό ρεκόρ, για τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ. Μέχρι σήμερα, μετρούσε 13 σε μία περίοδο δύο φορές, μία απέναντι στην Ζαλγκίρις (1ο δεκάλεπτο) και μία επί της Μπούντουτσνοστ (2ο δεκάλεπτο).

Στα πρώτα 20′ της αναμέτρησης στην Τουρκία, ο Παναθηναϊκός μετράει 10/22 τρίποντα, 1/9 τρίποντα και 5/7 βολές.

Αυτό το ξεκίνημα αποδείχτηκε και καθοριστικό για την μετέπειτα εξέλιξη του ματς, καθώς οι πράσινοι, ποτέ δεν κατάφεραν να μπουν με αξιώσεις στην διεκδίκηση της νίκης στον συγκεκριμένο αγώνα και μοιραία γνώρισαν την τρίτης τους φετινή ήττα με 78-62