“Εφιαλτικό” για την άμυνα του Ολυμπιακού το δεύτερο δεκάλεπτο με την Εφές!

2018-12-13T18:37:34+00:00 2018-12-13T18:41:31+00:00.

13/Dec/18 18:37

EUROLEAGUE / ÏÓÖÐ - ÁÍÁÍÔÏËÏÕ ÅÖÅÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Το δεύτερο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού με την Εφές δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό για τους ”ερυθρόλευκους”. Για την ακρίβεια, ήταν το χειρότερο αμυντικά της σεζόν!

Στο μεγάλο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά με 25-12 στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως το δεύτερο ήταν υπόθεση των Τούρκων!

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σκόραραν 34 πόντους στο διάστημα εκείνο, με τους ”ερυθρόλευκους” να μην έχουν δεχθεί ξανά τόσους πόντους σε μία περίοδο στη φετινή σεζόν! Μέχρι σήμερα, οι 29 από την Αρμάνι στο τρίτο δεκάλεπτο της εντός έδρας ήττας (75-99) ήταν η χειρότερη αμυντικά επίδοση της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ.

Σε αυτό το διάστημα, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά από την γραμμή του τριπόντου (κυρίως) και έκαναν ρεκόρ παραγωγικότητας για εφέτος, έχοντας 32 στο τρίτο δεκάλεπτο με αντίπαλο τη Νταρουσάφακα για την 9η αγωνιστική!