ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: Ο Κλέι Τόμπσον κι οι 37 πόντοι σε μία περίοδο!!! (video)

2019-01-23T17:43:29+00:00 2020-12-10T16:47:10+00:00.

John Rammas

23/Jan/19 17:43

Σαν σήμερα το 2015 ο Κλέι Τόμπσον των Ουόριορς είχε πάθει… Κλέι Τόμπσον για το All-Time ρεκόρ πόντων σε μία περίοδο!

Πριν από ελάχιστα 24ωρα ισοφάρισε το ρεκόρ σε διαδοχικά εύστοχα τρίποντα (10). Πριν από 3 χρόνια είχε καταρρίψει αυτό για τους περισσότερους πόντους σε μία περίοδο. Τα ρεκόρ έχουν εξελιχθεί σε συνήθεια για τον Κλέι Τόμπσον τα τελευταία χρόνια, αλλά κανένα δε μπορεί να συγκριθεί με ό,τι είχε κάνει στις 23/1/15 και στη νίκη των Ουόριορς επί των Κινγκς (126-101) στην ORACLΕ Arena.

Με το σκορ στο 58-58 και -9:45 στην τρίτη περίοδο ο 29χρονος σούτινγκ γκαρντ είχε πάθει… Κλέι Τόμπσον για να σκοράρει 37 πόντους (4/4δίπ., 9/9τρίπ., 2/2β.) μέχρι τα -4,9″ (97-73) και να καταρρίψει το All-Time ρεκόρ πόντων σε μία περίοδο (33 ο Τζορτζ Γκέρβιν το 1978 κι ο Καρμέλο Άντονι το 2008).

“Δε μπορώ να πιστέψω πως είμαι κάτοχος ενός ρεκόρ στο ΝΒΑ. Ο Θεός είναι καλός. Τον ευχαριστώ που είμαι εδώ κι είμαι υγιής. Μακάρι να διαρκέσει για καιρό. Ήταν τρελό όλο αυτό. Δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Δεν έχω σουτάρει έτσι ποτέ ξανά” είχε δηλώσει τότε αμέσως μετά από την πρώτη του 50+ εμφάνιση (52).