2015-04-14T23:17:53+00:00 2015-05-23T17:12:26+00:00.

Lefteris Moutis

14/Apr/15 23:17

Του Πάνου Κατσιρούμπα / info@eurohoops.net

Εντυπωσιακό παιχνίδι στη Κωνσταντινούπολη, με την Μακάμπι να κυριαρχεί για μεγάλο μέρος του αγώνα, αλλά στο τέλος η Φενέρ έκανε το πρώτο σημαντικό βήμα για να πάει στη Μαδρίτη.

Η Μακάμπι παρουσίασε μια ξεκάθαρη αμυντική τακτική. Αυτή ήταν να βγάλει εκτός εκτελεστικού παιχνιδιού τους Γκάουντλοκ και Μπογκντάνοβιτς. Τους αντιμετώπιζαν αρκετά δυνατά στα σκριν, δεν τους έδιναν χώρο να δράσουν με τη μπάλα στο παρκέ, και γενικά τους ανάγκαζαν να ξεφορτώνονται τη μπάλα χωρίς να παίρνουν προσπάθειες.

Σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού οι Ισραηλινοί πήραν βέβαια και ρίσκα. Αυτά μπορούν να συνοψιστούν στην ευχέρεια που έδιναν στους Ζήση και Πρέλντζιτς να σουτάρουν, αφού σε όλα τα σκριν που έπαιρναν αυτοί οι 2, ο αμυντικός πέρναγε από πίσω. Αυτό είχε σαν συνέπεια οι Γκάουντλοκ και Μπογκντάνοβιτς, μετά από 15 λεπτά αγώνα, να έχουν σύνολο 4 σουτ και μόλις 2 πόντους την ίδια ώρα που οι Ζήσης και Πρέλντζιτς είχαν τα διπλάσια σουτ, γεγονός που δεν έχει ξανασυμβεί σε άλλο παιχνίδι της Φενέρ φέτος.

Εν τέλει οι Ισραηλινοί επέμειναν στη τακτική τους, αλλά στο 2ο ημίχρονο το πλήρωσαν. Θα αναλύσουμε παρακάτω το γιατί. Στο κομμάτι της επίθεσης η ομάδα από το Τελ Αβίβ είχε ένα και μοναδικό άξονα να οργιάζει κυριολεκτικά. Αυτός δεν ήταν άλλος από τον Τζέρεμι Πάργκο. Προσπάθησαν να περάσουν τη μπάλα μέσα στο καλάθι, αλλά ο Σόφο αντιμετωπίστηκε αρκετά δυνατά από τον Βέσελι και δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό.

Ο Πάργκο ήταν εκπληκτικός, καθώς χτύπαγε σε κάθε φάση στις απομονώσεις, ανεξαρτήτως αντιπάλου. Εκτός από τη μοναδική του ικανότητα να διεισδύει και να προκαλεί ρήγματα, είχε και εξαιρετικές split out πάσες για ελευθέρα σουτ με τον Οχαγιόν κατά βάση να εκτελεί με τρομερά ποσοστά.

Οι Ισραηλινοί είχαν βρει ρυθμό και πήγαιναν τον αγώνα στο μοτίβο που τους βόλευε. Έφτασαν να προηγηθούν ακόμα και με 10 πόντους τη στιγμή που ο Βέσελι φορτωνόταν με το 3ο φάουλ και τα πράγματα άρχιζαν να μοιάζουν ακόμα πιο δύσκολα για τη Τουρκική ομάδα.

Σε εκείνο το σημείο το παιχνίδι γύρισε τούμπα, με τη Φενέρ να παίζει χωρίς τους 2 καλύτερους παίχτες της, τους Μπιέλιτσα και Βέσελι. Με τον Πρέλντζιτς και τον Σιπάχι να κάνουν φοβερή δουλειά στη πίεση στη μπάλα, βγάζοντας εκτός ρυθμού τον Πάργκο, και τον Ζόριτς να έχει εξαιρετικές τοποθετήσεις στις πάσες μέσα στη ρακέτα, οι Τούρκοι έκλεισαν τους δρόμους για το καλάθι τους.

Την ίδια στιγμή ο Τούρκος γκαρντ πήρε και τη μπαγκέτα του Μαέστρου και στην επίθεση. Ευστόχησε σε σουτ που ρίσκαρε η Μακάμπι να αφήσει, έπαιξε πολύ καλά το πικ εν ρολ, και γενικά ήταν ο παίχτης που γύρισε το παιχνίδι. Από εκείνο το σημείο και μετά το λόγο ανέλαβε ο Βέσελι, ο οποίος κυριάρχησε κάτω από τις 2 ρακέτες, ανανέωσε πολλές επιθέσεις και σκόραρε πολλούς πόντους 2ης ευκαιρίας, ένα κομμάτι του παιχνιδιού που οι Τούρκοι κυριάρχησαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η Φενέρμπαχτσε τελείωσε τον αγώνα με 10 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ, ενώ την ίδια στιγμή είχε 6 κλεψίματα περισσότερα. Η Μακάμπι είχε καλύτερα νούμερα στα σουτ, και 2&3 πόντων αλλά έχασε το παιχνίδι επειδή ειδικά στη 4η περίοδο δεν μπόρεσε να προστατέψει καθόλου τη ρακέτα της. Οι Τούρκοι τελείωσαν το παιχνίδι με επιμέρους σκορ 34-16 στα τελευταία 13 λεπτά και δικαίως έκαναν το 1ο βήμα από τα 3 που χρειάζονται.