Μαρκ Γκασόλ: Ένας αληθινός World Champion! (videos)

2019-09-15T16:29:23+00:00 2019-09-15T17:54:47+00:00.

15/Sep/19 16:29

Η σεζόν 2018-19 ολοκληρώθηκε και τυπικά με την ολοκλήρωση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας, όπου η Ισπανία με πρωταγωνιστή τον Μαρκ Γκασόλ, κατέκτησε την κορυφή του κόσμου.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Το 18ο Παγκόσμιο Κύπελλο της ιστορίας, αποτελεί παρελθόν με την Ισπανία να κερδίζει στον μεγάλο τελικό την Αργεντινή με 95-75 και να κατακτάει το δεύτερο χρυσό μετάλλιο της σε Μουντομπάσκετ, μετά από 13 χρόνια και την Σαϊτάμα της Ιαπωνίας.

Ο Μαρκ Γκασόλ ένας εκ των ηγετών της Ισπανίας, θα θυμάται για πάντα στην τεράστια καριέρα του την σεζόν 2018-19, αφού κατάφερε να κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας με την Ισπανία και πριν λίγους μήνες, το πρώτο πρωτάθλημα NBA της καριέρας του με τους Τορόντο Ράπτορς, στο πλευρό του Καουάι Λέοναρντ.

Αυτό που έχει πετύχει ο Μαρκ Γκασόλ, στην ίδια σεζόν να αναδειχθεί πρωταθλητής κόσμου και NBA, είναι κάτι μοναδικό το οποίο έχει καταφέρει ξανά μόνο ο σπουδαίος ΛαΜάρ Όντομ το 2010, όπου κατέκτησε το δαχτυλίδι με τους Λος Άντζελες Λέικερς και το Μουντομπάσκετ της Τουρκίας με την Team USA.

Ο τρομερός Ισπανός φόργουορντ, τον περασμένο Φεβρουάριο αποφάσισε να ανταλλαχθεί από τους Μέμφις Γκρίζλις στους Τορόντο Ράπτορς και ήταν το τελευταίο κομμάτι που έλειπε από την ομάδα του Νικ Νερς, ώστε να κατακτήσει το πολυπόθητο πρώτο δαχτυλίδι της ιστορίας της, ενώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο δέσποσε στην ρακέτα της Ισπανίας κάνοντας την διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στο NBA με τους πρωταθλητές Ράπτορς, ο Γκασόλ είχε κατά μέσο όρο 9,4 πόντους με 38% στα τρίποντα, 6,1 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1,1 μπλοκ και 0,9 κλεψίματα και ήταν ο “κρυφός” MVP του τίτλου, ενώ με τους “φούριας ρόχας” στα γήπεδα της Κίνας αναδείχθηκε μέλος της καλύτερης πεντάδας και στον τελικό με την Αργεντινή ήταν εκπληκτικός με 14 πόντους, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ και 2 κλεψίματα!

Σέρτζιο Σκαριόλο: Στον ίδιο δρόμο που “χάραξε” ο Μαρκ!

Μπορεί ο Μαρκ Γκασόλ να ήταν το πρόσωπο της χρονιάς για το Παγκόσμιο Μπάσκετ, αφού κατέκτησε το Μουντομπάσκετ με την Ισπανία και την κορυφή του NBA, με τους Τορόντο Ράπτορς, όμως και ο σπουδαίος προπονητής, Σέρτζιο Σκαριόλο πραγματοποίησε παρόμοια διαδρομή.

Ο μεγάλος Ιταλός προπονητής κατέκτησε ακόμα ένα μετάλλιο, με την Εθνική Ομάδα της Ισπανίας, αλλά και για αυτόν το 2019 θα είναι μία ξεχωριστή χρονιά και απόλυτα επιτυχημένη, αφού εκτός από το χρυσό μετάλλιο ως head coach με την “φούριας ρόχας”, κέρδισε και την κορυφή στο καλύτερο πρωτάθλημα του κόσμου, ως βοηθός τους Νικ Νερς με τους Ράπτορς, όντας στον ίδιο οργανισμό στο NBA με τον Μαρκ Γκασόλ!