Παναθηναϊκός: Δέχθηκε 100 πόντους, μετά από 1.657 ημέρες! (πίνακας)

2019-10-29T20:56:16+00:00 2019-10-29T21:18:19+00:00.

29/Oct/19 20:56

EUROLEAGUE / ×ÉÌÊÉ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός έχασε από τη Χίμκι στη Μόσχα με 103-86, στη 5η ”100άρα” του στη σύγχρονη εποχή της Ευρωλίγκας!

Του Βαγγέλη Παπαδημητρίου/ info@eurohoops.net

Αν και πάλεψε, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φύγει νικητής από τη Ρωσία. Η Χίμκι ήταν ασταμάτητη στο δεύτερος μέρος και με την μεγάλη ευστοχία της (22/37 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 14/15 βολές) κέρδισε με 103-86, για το 4-1 και το 2-3 των ”πράσινων”.

Η άμυνα του ”’τριφυλλιού” είχε πολλά χρόνια να δεχθεί τριψήφιο αριθμό πόντων. Για να φτάσουμε στη τελευταία ”100άρα”, πρέπει να πάμε στις 16/4/15, όταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας υποδέχθηκε την ελληνική ομάδα στο Game 2 των playoffs και πήρε τη νίκη με σκορ 100-80.

Άλλες 3 φορές, με χρώμα… ιταλικό!

Συνολικά, οι 100+ πόντοι είναι σχετικά σπάνιο φαινόμενο για τον Παναθηναϊκό. Αυτή ήταν μόλις η 5η φορά, που ο αντίπαλός του ξεπέρασε τους 100, στη σύγχρονη εποχή της Ευρωλίγκας (2001-). Τη σεζόν 2002/03 (16/4), ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τη Σιένα (Top-16) και το φινάλε τον βρήκε νικητή με 111-103, σε έναν αγώνα για το Top-16, που δεν είχε παράταση.

Μία χρονιά αργότερα (2003/04) είχαμε δύο ”100άρες”. Στις 14/1/04, οι ”πράσινοι” είχαν φύγει νικητές από την έδρα της Μπολόνια, σε ματς για το Top-16, με το τελικό 114-118 να έρχεται μετά από διπλή παράταση! Μερικούς μήνες αργότερα, στις 25/3/04, οι ”πράσινοι” έμελλε να δεχθούν 111 πόντους από τη Μπενετόν εκτός έδρας, την ώρα που σκόραραν 101, σε 45′ αγώνα.

Με λίγα λόγια, δύο από τις πέντε αυτές περιπτώσεις αφορούν αγώνες, που κρίθηκαν στη κανονική διάρκεια, ενώ οι τέσσερις έχουν γίνει μακριά από την έδρα του Παναθηναϊκού.