06/May/16 08:13

Πολύ σκληρό για να πεθάνει το Τορόντο

06 May 2016 2016-05-06T08:13:21+00:00.

- 06 May 2016

Δεύτερο παιχνίδι, δεύτερη παράταση ανάμεσα σε Ράπτορς και Χιτ, όμως αυτή τη φορά ήταν η σειρά του Τορόντο για να πανηγυρίσει στο τέλος! Οι Καναδοί αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο και μετά τη νίκη τους με 96-92 ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι είδαν τους μεγάλους τους αστέρες ΝτεΡόζαν (20π, 9/24 σουτ, 8ρ) και Λόουερι (18π, 7/22 σουτ, 6ασ.) να είναι πολύ άστοχοι, ωστόσο οι υπόλοιποι παίκτες βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα και κάλυψαν το κενό. Κορυφαίος όλων ήταν ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ο οποίος πέτυχε ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους (7/9 σουτ) και 13 ριμπάουντ, την ώρα που ο Κάρολ πρόσθεσε άλλους 21.

Από πλευράς Χιτ, ο Γκόραν Ντράγκιτς συνεχίζει τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με 20 πόντους πετυχαίνοντας το κρίσιμο τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, ενώ ο Χασάν Ουάιτσαϊντ σημείωσε νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 τάπες. ο Τζο Τζόνσον με τη σειρά του σταμάτησε στους 17 πόντους, ήταν θετικότατος μέχρι ένα σημείο αλλά στην παράταση ήταν αρνητικός αφού είχε 0/4 σουτ.

Το Τορόντο ξεκίνησε πολύ δυνατά και με τις μνήμες από το μπρέικ στο πρώτο παιχνίδι να είναι ακόμα νωπές πίεσαν στην άμυνα και άνοιξαν νωρίς τη διαφορά ακόμα και στο +12 (29-17). Οι ταλαντούχοι αλλά και έμπειροι Χιτ δεν πτοήθηκαν, βελτίωσαν την εικόνα τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια έχοντας πλησιάσει σε 48-41, χάρη στον πολύ θετικό Κάρολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η αναμέτρηση δεν άργησε να γίνει ντέρμπι αφού ο Τζόνσον μείωσε στο καλάθι (52-50) και λίγη ώρα αργότερα ο Ουέιντ έφερε το Μαϊάμι μπροστά με 65-63. Το προβάδισμα μάλιστα των φιλοξενούμενων αυξήθηκε ακόμα και στο +7 (77-70) εξέλιξη η οποία λειτούργησε σαν “καμπανάκι” για τους Ράπτορς που βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Οι παίκτες του Κέισι έτρεξαν επί μέρους σκορ 14-3 και ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση παιρνώντας μπροστά με 84-80 μόλις 46″ πριν τη λήξη. Τα εύστοχα τρίποντα των Ουέιντ-Ντράγκιτς και το άστοχο του Λάουερι ωστόσο έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση (86-86) με τους Χιτ να είναι μάλλον ικανοποιημένοι από αυτή την εξέλιξη.

Το 6-0 σερί που έτρεξε το Τορόντο στα πρώτα λεπτά της παράστασης του χάρισε σαφές προβάδισμα νίκης με 92-86 και μόλις 1.06′ στο ρολόι. Το Μαϊάμι αδυνατούσε να βάλει τη μπάλα στο καλάθι, υπέπεσε σε 3 λάθη και κάπως έτσι είδε το παιχνίδι και την ευκαιρία για το 2-0 να χάνεται (96-92).