Λοκομοτίβ Κουμπάν: Δύσκολη νίκη με καλό Κουζμίνσκας κόντρα στην Νίζνι!

2020-01-11T17:04:35+00:00 2020-01-11T17:04:35+00:00.

11/Jan/20 17:04

Την 9η νίκη της στην φετινή VTB League πανηγύρισε η Λοκομοτίβ Κουμπάν του Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 87-83 κόντρα στην Νίζνι που είναι αντίπαλος του Περιστερίου στο Basketball Champions League.

Στο πρώτο μέρος ο αγώνας ήταν απόλυτα ισορροπημένος με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια με σκορ 41-41 και όλα να είναι ανοιχτά εν όψει της συνέχειας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Λοκομοτίβ Κουμπάν ήταν εξαιρετική και με συνολικό επιμέρους σκορ 27-17 ανέβασε το προβάδισμα της για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (68-58) και ουσιαστικά “κλείδωσε” την νίκη την οποία πανηγύρισε με 87-83, αφού η Νίζνι δεν κατάφερε να πετύχει την μεγάλη ανατροπή στο φινάλε.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Ο’Μπράιαντ με 20 πόντους, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ και ο Κάμινγκς με 20 πόντους και 2 ριμπάουντ, ενώ ο Κουζμίνσκας σε 26′ λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους με 3/6 σουτ, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-41, 68-58, 87-83.