Κουζμίνσκας: Πήρε “φωτιά” στο τέταρτο δεκάλεπτο και οδήγησε σε νίκη την “Λοκο”!

2020-01-18T15:43:49+00:00 2020-01-18T16:37:30+00:00.

18/Jan/20 15:43

Αν και δυσκολεύτηκε η Λοκομοτίν Κουμπάν κέρδισε με 78-70 την Τσμόκι Μινσκ στην έδρα της χάρη στον εξαιρετικό Μιντάουγκας Κουζμίνσκας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Η “Λόκο” από το πρώτο μέρος είχε προβλήματα κυρίως επιθετικά και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 38-36, έχοντας παίκτες “κλειδιά” σε κακή μέρα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με την άμυνα της να είναι απροσπέλαστη, η Λοκομοτίβ Κουμπάν υποχρέωσε την Τσμόκι Μινσκ να σκοράρει μόλις 10 πόντους και με συνολικό επιμέρους σκορ 20-10 πήρε το προβάδισμα με 56-48.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι για τους γηπεδούχους “καθάρισε” ο Κουζμίνσκας ο οποίος πετυχαίνοντας όλους τους πόντους του σε αυτό το διάστημα (11) οδήγησε την ομάδα του στην νίκη με 78-70 και στην δεύτερη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 10-4 μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο είχε 0 πόντους και 3 λάθη, αλλά στην τελευταία περίοδο σκόραρε 11 πόντους με 4/7 σουτ, μάζεψε 5 ριμπάουντ και έκανε 1 κλέψιμο. Επίσης για την Κουμπάν ξεχώρισε και ο τρομερός Ουίλιαμς με 25 πόντους, 16 ριμπάουντ και 5 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-38, 56-48, 78-70