ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Εκτός έδρας… “πάρτι” με εντυπωσιακούς Τζέιμς – Κουφό!

2020-02-10T16:25:26+00:00 2020-02-10T16:25:26+00:00.

10/Feb/20 16:25

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε το ρεκόρ της στην VTB League στο 13-4 κερδίζοντας πολύ άνετα εκτός έδρας την Αστάνα με 95-72, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Μάικ Τζέιμς και Κώστα Κουφό.

Μετά την ήττα στο ΣΕΦ από τον Ολυμπιακό, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήθελε να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις και αυτό το κατάφερε από το πρώτο μέρος του αγώνα με την Αστάνα αφού δεχόμενη μόλις 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο, πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 43-30 .

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το καλύτερο επιθετικά για την ΤΣΣΚΑ, καθώς σκοράροντας 29 πόντους κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της στο +19 (72-53). Τελικά οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν σχετικά άνετα την Αστάνα με 95-72 και παραμένουν στην δεύτερη θέση της κατάταξης.

Κορυφαίοι για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 27 πόντους (9/13 σουτ), 5 ασίστ, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Κώστας Κουφός που έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση έχοντας σε 22 λεπτά 18 πόντους με 9/12 σουτ, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Χάκετ με 12 πόντους, 3 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 30-43, 53-72, 72-95.