Χίμκι: Την… έσωσαν από “γκέλα” Σβεντ και Μπούκερ!

2020-02-10T19:24:00+00:00 2020-02-10T20:07:28+00:00.

10/Feb/20 19:24

Η Χίμκι παραμένει πρωτοπόρος στην VTB κερδίζοντας εντός έδρας και την Νίζνι Νόβγκοροντ δύσκολα με 98-94 έχοντας πλέον ρεκόρ 16-1 και τους Σβεντ – Μπούκερ πρωταγωνιστές.

Από το πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό και οι επιθέσεις πρωταγωνιστούσαν, με την Χίμκι να πηγαίνει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 55-51.

Στο δεύτερο μέρος η Νίζνι που αποτέλεσε αντίπαλος του Περιστερίου στον 3ο όμιλο του Basketball Champions League, έδειξε ένα εξαιρετικά ανταγωνιστικό πρόσωπο και όχι μόνο ήταν κοντά στο σκορ, αλλά ισοφάρισε κιόλας στο φινάλε της τρίτης περιόδου (77-77).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Αλεξέι Σβεντ και η παρέα του έπαιξαν πολύ καλά στην άμυνα, δέχθηκαν με το… ζόρι 17 πόντους και τελικά πανηγύρισαν την μεγάλη νίκη με 98-94.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Αλεξέι Σβεντ ο οποίος παρά τα 6 λάθη του είχε 24 πόντους με 5/8 τρίποντα, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 1 ριμπάουντ, ο Μπούκερ με 27 πόντους (10/12 δίποντα) και 4 ριμπάουντ και ο Γερέμπκο με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 1 μπλοκ.

Εκτός δωδεκάδας για την Χίμκι έμεινε ο Γιάνις Τίμα λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς, ενώ στην επιστροφή του ο Μπέρτανς αγωνίστηκε 18 λεπτά και είχε 7 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 55-51, 77-77, 98-94.