Χίμκι: Με… ήρωα τον Γιόβιτς κέρδισε την Αστάνα! (video)

2020-02-14T16:28:31+00:00 2020-02-14T18:39:43+00:00.

14/Feb/20 16:28

Μπορεί η Χίμκι να αγωνιζόταν εκτός έδρας για την VTB League χωρίς τους Αλεξέι Σβεντ και Γιάνις Τίμα, όμως με πρωταγωνιστή στο τέλος τον Στέφαν Γιόβιτς κέρδισε με 91-88 την Αστάνα. Νίκησε στο φινάλε και η Ζενίτ.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα η Χίμκι επέβαλλε τον ρυθμό της στο παρκέ και κατάφερε να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (47-37), χάρη φυσικά στην επίθεση της.

Μάλιστα στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι σκοράροντας 29 πόντους όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα τους, αλλά το αύξησαν κιόλας στο +17 (76-59) και έγιναν το ακλόνητο φαβορί για την νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Αστάνα δεν παραδόθηκε στην Χίμκι και μάλιστα ισοφάρισε σε 88-88 13′ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί ο Γιόβιτς με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του με 91-88 και χάρη στο άστοχο τρίποντο του Χιλ οι φιλοξενούμενοι πήραν το πολυπόθητο διπλό και ανέβασαν το ρεκόρ τους σε 17-1!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Μπούκερ με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μπέρτανς με 18 πόντους και 6/13 τρίποντα και ο Γιόβιτς με 13 πόντους, 8 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Για την Χίμκι δεν αγωνίστηκαν ο Σβεντ λόγω ενοχλήσεων στον αστράγαλο και ο πρώην φόργουορντ του Ολυμπιακού, Γιάνις Τίμα με πρόβλημα στους προσαγωγούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 37-47, 59-76, 88-91

Λύτρωση στο τέλος για τη Ζενίτ

Με ένα game-winner του Ουίλ Τόμας, η Ζενίτ πέρασε από την έδρα της Πάρμα με 82-84.

Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης, στο πρώτο της ματς δίχως τον Ζοάν Πλάθα στον πάγκο της, έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί 6 ηττών που είχε σε VTB και Ευρωλίγκα, με τον πλέον αγχωτικό τρόπο. Ο Τόμας ήταν ο μεγάλος λυτρωτής με δίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μία τρομερή αντεπίθεση από το 65-73, όμως ο Τόμας είπε τη τελευταία του κουβέντα στο κατάλληλο σημείο. Είχε συνολικά 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Όστιν Χόλις να προσθέτει 15 και τον Ντμίτρι Κβοστόφ 14. Για τη Πάρμα, ξεχώρισε με 15 ο Νικολάι Ζμάκο.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ζενίτ ανέβηκε στο 7-10, ενώ η Πάρμα έμεινε δύο θέσεις κάτω (8η) με το ίδιο ρεκόρ.