ΤΣΣΚΑ: Ήττα – σοκ από την Κάλεβ στην Μόσχα! (videos)

2021-02-07T14:08:15+00:00 2021-02-07T18:01:26+00:00.

07/Feb/21 14:08

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας γνώρισε εντός έδρας ήττα και μάλιστα με 107 πόντους από την Κάλεβ!

Θύμα έκπληξης η ΤΣΣΚΑ!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έδωσε ένα ”τρελό” ματς με την Κάλεβ στη Μόσχα και στο τέλος ηττήθηκε με 102-107 -χωρίς παράταση- και ενώ είχε προηγηθεί ακόμα και με 14 πόντους!

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι ηττημένοι έπεσαν στο 10-4, με τους νικητές να φτάνουν στην 3η μόλις επικράτησή τους σε 13 ματς της VTB.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο και με επιμέρους 23-39, πήραν μία τεράστια εκτός έδρας νίκη.

Ο Τζέιμς δεν είχε αγωνιστεί πολύ, πριν επιστρέψει στο παρκέ, αλλά χωρίς αντίκτυπο, μένοντας στους 19 πόντους, με τον Χίλιαρντ να κάνει μεγάλο ματς με 38 πόντους. Για την Κάλεβ, έκαναν την διαφορά Κιν (6 ριμπάουντ-8 ασίστ), Κεμπ (6-3) και Τζόσαρ (3-2) με 26, 24 και 21 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 48-41, 79-68, 102-107

ΕΠΙΚΗ ήταν η αντίδραση της ΤΣΣΚΑ στο Twitter μετά το τέλος του ματς, με ένα gif του Κάνιε Ουέστ!

Εύκολες νίκες για Ζενίτ και Ούνικς

Μία ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη πέτυχε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης του Τσάβι Πασκουάλ στην VTB κερδίζοντας με 99-73 την Τσμόκι Μινσκ εκτός έδρας.

Κορυφαίοι ήταν ο Μπάρον με 20 πόντους (5/7 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, ο Ζάκχαροφ με 12 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ο Πούσκοφ με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ζούμπκοφ με 11 πόντους, 4 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους προσπάθησε ο αδερφός του Ουίλ Κλάιμπερν της ΤΣΣΚΑ Κρις είχε 23 πόντους και 2 κλεψίματα.

Στο άλλο ματς της ημέρας η Ούνικς Καζάν του Δημήτρη Πρίφτη πέρασε από την έδρα της Άβτοντορ με το εντυπωσιακό 110-97!

Για την ομάδα του Έλληνα προπονητή που είχε 16/29 τρίποντα ξεχώρισαν ο Σμιθ με 29 πόντους και 8/10 τρίποντα και ο Κάνααν με 18 πόντους, 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ.