ΤΣΣΚΑ – Ζενίτ: Ματσάρα από το… πουθενά και μεγάλο διπλό για την ομάδα του Πασκουάλ

2021-02-13T13:04:54+00:00 2021-02-13T13:19:13+00:00.

13/Feb/21 13:04

Άλλο ένα βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της VTB League έκανε η Ζενίτ, παίρνοντας μεγάλο διπλό με 74-71 επί της ΤΣΣΚΑ, “πατώντας” πάνω στις σοβαρές απουσίες του ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, αν και παραλίγο να τα χαλάσει όλα στο τελευταίο πεντάλεπτο…

Χωρίς τον Μάικ Τζέιμς, τον Τόκο Σενγκέλια – και φυσικά τον Νίκολα Μιλουτίνοφ– και παρά την επιστροφή του Ουίλ Κλάιμπερν, η ΤΣΣΚΑ είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ από το πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με 10 πόντους (19-22, 10-17).

Όχι ότι η Ζενίτ δεν είχε απουσίες αφού δεν έπαιξαν ο Μπίλι Μπάρον κι ο Άλεξ Πόιτρες, αλλά για την ΤΣΣΚΑ… βάρυναν περισσότερο αφού μιλάμε για τον Τζέιμς και τον Σενγκέλια.

Η διαφορά πήγε ακόμα πιο ψηλά στο τέλος της τρίτης περιόδου κι ως τα μισά της τέταρτης (52-68), αλλά η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να μειώσει το σκορ και να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι (61-68 στο 36′) με ένα σερί 9-0.

Η ΤΣΣΚΑ μείωσε ακόμα περισσότερο με 63-69 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά ο Ουίλ Τόμας που έκανε μεγάλο δεύτερο ημίχρονο (άποντος στο πρώτο) κράτησε ζωντανή τη Ζενίτ.

Η ΤΣΣΚΑ όμως δεν τα παράτησε. Χάκετ και Βόιγκτμαν έκαναν σπουδαία πράγματα στην τέταρτη περίοδο και με τρίποντο του Γερμανού σέντερ-φόργουορντ η διαφορά έπεσε στους τρεις (69-72), ένα λεπτό πριν το τέλος!

Η Ζενίτ έκανε λάθος στα 12” πριν το τέλος κι η ΤΣΣΚΑ είχε μία ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Πονίτκα έκλεψε την μπάλα από τον Χάκετ στην ντρίμπλα! Οι διαιτητές έδωσαν τζάμπολ με το βελάκι να δείχνει ΤΣΣΚΑ στα 6” από το φινάλε, ο Χίλιαρντ επιχείρησε τρίποντο αλλά βρήκε σίδερο κι η Ζενίτ έφτασε στο 15-2, αφήνοντας την ΤΣΣΚΑ στο 11-5 και την τρίτη θέση!

Ο Κέβιν Πάνγκος πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε έξι ασίστ, ενώ ο Ουίλ Τόμας σημείωσε 13, όλους στο δεύτερο ημίχρονο και τους περισσότερους από τους πόντους της Ζενίτ στο τελευταίο πεντάλεπτο της αντεπίθεσης της ΤΣΣΚΑ. Δεκατρείς πόντους έβαλε κι ο Χόλινς.

Ο Γιοχάνες Βόιγκτμαν έκανε μεγάλο παιχνίδι με 19 πόντους με μόλις ένα άστοχο σουτ (4/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές), ενώ ο Χάκετ πρόσθεσε 14.