ΤΣΣΚΑ: Έτρεχε με… 100 πριν τον Παναθηναϊκό – Ξανά ήττα για την Φενέρ στην Τουρκία

2021-04-11T14:15:46+00:00 2021-04-11T14:35:39+00:00.

11/Apr/21 14:15

ΗΤΣΣΚΑ Μόσχας, λίγες μέρες πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό για την εξ αναβολής αναμέτρηση της Ευρωλίγκας (14/04), επικράτησε άνετα της Αστάνα με 100-77.

Εύκολο μεσημέρι Κυριακής πέρασε η ΤΣΣΚΑ, η οποία δεν… λυπήθηκε την Αστάνα και την κέρδισε με το επιβλητικό 100-77 για την VTB.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ πάτησε γερά το πόδι στο γκάζι και ανέβασε το προβάδισμά της κοντά στους 20 πόντους, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι μια τυπική διαδικασία.

Οι Ουίλ Κλάιμπερν και Ίφε Λούντμπεργκ ήταν οι κορυφαίοι, έχοντας από 15 πόντους έκαστος, ενώ από 13 μέτρησαν οι Νταρούν Χίλιαρντ και Γιοχάνς Βόιτμαν. Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε στην διάθεσή της τον Χάκετ, ο οποίος θα απουσιάσει στα επόμενα ματς της ομάδας του και φυσικά τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος βρίσκεται στις ΗΠΑ.

Έτσι, παρά τα θεματάκια της, η ΤΣΣΚΑ δείχνει πως είναι σε τρομερή κατάσταση ενόψει του εξ αναβολής αγώνα με τον Παναθηναϊκό (14/4) για την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 58-39, 73-54, 100-77.

Ήττα για την Φενέρ από την Μπούρσασπορ

Σε απώλεια εντός των συνόρων υποχρέωσε την Φενέρμπαχτσε η Μπούρσασπορ, με την ομάδα του Ντούσαν Αλιμπίγιεβιτς να επικρατεί εκείνης του Ιγκόρ Κοκόσκοφ με 82-77.

Η Μπούρσασπορ στα τελευταία λεπτά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φτάσει στη νίκη απέναντι στην Φενέρ, η οποία παρουσιάστηκε χωρίς τους ΝτεΚολό, Βέσελι και Γκούντουριτς.

Οι Μελίχ Μαχμούτογλου (12π), Τζάρελ Έντι (11π) και Ντανίλο Μπαρτέλ (11π) ξεχώρισαν για την Φενέρπαχτσε, χωρίς όμως να καταφέρουν να αποτρέψουν την ομάδα τους από την ήττα, που ήταν η έβδομη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 4034, 60-62, 82-77