ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Νέο “πάρτι” στην VTB με πολλούς πρωταγωνιστές!

2021-09-26T15:50:54+00:00 2021-09-26T17:42:23+00:00.

26/Sep/21 15:50

Το 2/2 στην VTB League πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη κερδίζοντας εύκολα εντός έδρας την Ζιέλονα Γκόρα με 105-71 και πλέον στρέφει το βλέμμα της στην Ευρωλίγκα. Νίκη στην πρεμιέρα της πέτυχε η Ζενίτ του Τσάβι Πασκουάλ.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπορεί ακόμα να μην είναι έτοιμη, όμως δείχνει εξαιρετικά στοιχεία στο παρκέ και έχει ξεκινήσει με τον ιδανικό τρόπο στην VTB League της νέας σεζόν μετρώντας 2/2 μετά και τη σημερινή (26/9) εντός έδρας επικράτηση απέναντι στην πολωνική Ζιέλονα Γκόρα με 105-71.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν αντιμετώπισε σε κανένα σημείο πρόβλημα, η επίθεση της για τρία δεκάλεπτα ήταν αρκετά αποτελεσματική για την εποχή και στην τρίτη περίοδο ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη παίρνοντας προβάδισμα 15 πόντων.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν ο Λούντμπεργκ που έκανε double double με 12 πόντους, 10 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ο Σενγκέλια με 14 πόντους, 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Κουρμπάνοφ με 12 πόντους (5/5 σουτ) και 3 κλεψίματα.

Επίσης ο Νίκολα Μιλουτίνοφ σε 18 λεπτά συμμετοχής είχε 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ντάνιελ Χάκετ 13 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ, ενώ για την Ζιέλονα προσπάθησε ο Ζισκόφσκι με 14 πόντους, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 46-37, 72-57, 105-71

Πλέον η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο (30/9) σε μία επανάληψη του μικρού τελικού του Final Four της Κολωνίας.

Με το… δεξί στην VTB η Ζενίτ του τρομερού Μίκι!

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην φετινή VTB League η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης κερδίζοντας χάρη στην άμυνα της εντός έδρας με 75-60 την Κάλεφ/Κράμο.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Καταλανού τεχνικού ήταν ο Μίκι με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ο Γκουντάιτις με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ζούμπκοφ με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 34-29, 54-44, 75-60.

Η Ζενίτ μετά το πρώτο της ματς στην εγχώρια λίγκα ετοιμάζεται και για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας (1/10) την Ούνικς Καζάν.