Ούνιξ: Πήρε την ΜΑΤΣΑΡΑ των τριών παρατάσεων απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με buzzer beater του Μέιο! (videos)

2022-02-07T20:29:16+00:00 2022-02-08T22:18:46+00:00.

07/Feb/22 20:29

Η Ούνιξ πήρε μια ΤΕΡΑΣΤΙΑ νίκη απέναντι στην ΤΣΣΚΑ με 105-103, χάρη σε ένα μεγάλο καλάθι του Μέιο στο τέλος της τρίτης παράτασης!

Της Eurohoops team / info@eurohoops.net

Το ματς της ΧΡΟΝΙΑΣ έγινε στην VTB League!

Η Ούνιξ Καζάν, μετά από μια ΜΑΤΣΑΡΑ 3 παρατάσεων0 πήρε το διπλό στην έδρα της ΤΣΣΚΑ στην με 105-103, έχοντας για ήρωα ον Όου Τζέι Μέιο ο οποίος με buzzer beater έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Μετά από αυτό, η ομάδα του Περάσοβιτς, ανέβηκε στο 11-2 και έγινε το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης στη regular season ενώ οι Μοσχοβίτες, που παρατάχθηκαν ξανά δίχως τους Δημήτρη Ιτούδη, Τορνίκε Σενγκέλια και Γιόχαν Βόιγκτμαν, υποχώρησαν στο 9-4.

Από την άλλη Μάριο Χεζόνια έσπασε τα κοντέρ με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 49′, ο Τζον Μπράουν ήταν κομβικός (16π., 9ρ., 4ασ.) μένοντας στο παρκέ για 53′ (!), ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Τόνι Τζεκίρι με 10π. και 10ρ.

Από τους ηττημένους, ο Ντάνιελ Χάκετ έκανε ρεκόρ καριέρας με 33π., ενώ 19π. πρόσθεσε ο Ίφε Λούντμπεργκ και 12π. ο Τζοέλ Μπολομπόι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ’ όλη τη διάρκειά του, με το σκορ μετά από δύο παρατάσεις να είναι 92-93. Τα πάντα έδειχναν ακόμα μια παράταση, όμως ο Μέιο, μετά από την άστοχη βολή του Χάκετ πήρε την μπάλα στα χέρια του, την κατέβασε και παρότι κλείστηκε, βρήκε τρόπο να τελειώσει με ένα μεγάλο σουτ και έγραψε το 103-105.

Αυτή την εβδομάδα στην Ευρωλίγκα η ΤΣΣΚΑ θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική της διοργάνωσης (10/2, 21:05), ενώ η Ούνιξ θα υποδεχτεί στο Καζάν τον Ερυθρό Αστέρα (11/2, 18:00).

Τα Δεκάλεπτα: 13-26, 41-42, 61-60, 77-77.
Οι παρατάσεις: 85-85, 92-92, 103-105

Περάσοβιτς: “Χάσαμε τον Λορέντζο Μπράουν”

Μιλώντας για τη νίκη της ομάδας του επί της ΤΣΣΚΑ, ο Περάσοβιτς τόνισε πως: “Αυτή είναι μια σημαντική νίκη, γιατί στο πρωτάθλημα τώρα όλοι είναι πολύ κοντά στη βαθμολογία. Κατά τη διάρκεια του αγώνα ήμασταν 17 πόντους μπροστά, αλλά χάσαμε το πλεονέκτημα και χάσαμε τον Λορέντζο Μπράουν λόγω τραυματισμού. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλό μπάσκετ και είχαμε κάθε ευκαιρία να κερδίσουμε, αλλά χάσαμε τις βολές μας και κάναμε φάουλ τρεις φορές. Είναι μια νίκη χαρακτήρα που μας αξίζει».